Δυσκολεύτηκε, αλλά τα κατάφερε…

Ο Ηρακλής πήρε τη βαθμολογικά κρίσιμη “καθαρή” νίκη επί της Ελπίδας (3-1), με καθοριστική την υπέρ του ανατροπή στο τρίτο σετ – Αναγκάστηκε να περάσει στο παιχνίδι ο ανέτοιμος Σακόγλου, για να δώσει λύσεις…

Βόλει, Ηρακλής

Μεγάλη αντίσταση από την Ελπίδα Αμπελοκήπων συνάντησε στη Μίκρα ο Ηρακλής, όμως κατόρθωσε να επιβληθεί με 3-1 σετ, εξασφαλίζοντας το βαθμολογικά απαραίτητο τρίποντο από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Οι “κυανόλευκοι” μπήκαν στο παιχνίδι προστατεύοντας τον ανέτοιμο Χάρη Σακόγλου, με τον Αλέξανδρο Χήρα να αγωνίζεται (και πάλι) σε ρόλο διαγωνίου και επικράτησαν στο πρώτο σετ με 25-23.

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο σετ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα και να το διατηρούν μέχρι τέλους, φτάνοντας στο υπέρ τους 22-25 της ισοφάρισης.

Ο Γιάννης Ορφανός αναγκάστηκε να περάσει στον αγώνα τον Χάρη Σακόγλου κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ, καθώς η Ελπίδα ήταν και πάλι πιεστική και είχε το προβάδισμα, με τη βαθμολογική απώλεια να πλανάται ως παντελώς ανεπιθύμητη πιθανότητα.

Ο Ημίθεος, αποφασιστικός στις κρίσιμες φάσεις στο τελείωμα του σετ, κατόρθωσε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα και να το κατακτήσει με 25-23.

Αυτό ήταν και το καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού, καθώς οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα στο να κατακτήσουν και το τέταρτο σετ με μεγαλύτερη άνεση, φτάνοντας στο 25-20 και στο 3-1 στα σετ.

Λίγο πριν το τέλος του 4ου σετ αποβλήθηκε ο Γιάννη Ορφανός, λόγω απολύτως δικαιολογημένων διαμαρτυριών του στον επόπτη, ο οποίος σε δύο συνεχόμενες φάσεις έδωσε πόντο στον αντίπαλο, με τον διαιτητή να παίρνει επάνω του και τις δύο φάσεις και να κατακυρώνει τον πόντο στον Ηρακλή.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης. Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 25-23
2ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 7-8, 11-16, 17-21, 25-23
4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-20

* Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίρισης προήλθαν: 3 άσσοι, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 5 άσσοι, 55πιθέσεις, 15 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 22-25, 25-23, 25-20) σε 107΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 9. (9/18επ.), Μαυροβουνιώτης 19 (15/29επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 79%υπ., 43%αρ.), Προύσαλης 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 7 (4/8επ., 3 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 16 (16/36επ., 64%υ., 39%αρ.), Πεντίδης 6 (4/8επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. – 67%υπ., 44%αρ.), Στεφανίδης, Καλαϊτζίδης, Σακόγλου 6 (4/10επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μάντζιος 15π. (12/23επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 41%υπ., 18%αρ.), Μανωλάκης 10 (6/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Χαριδήμου 18 (17/36επ., 1 άσσος), Μακόφσκι 14 (11/34επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καπετανίδης 14 (11/34επ., 2 μπλοκ, 43%υπ., 24%αρ.), Ιλουόνι 17 (9/15π., 8 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 48%υπ., 19%αρ.), Ποχάνης, Σταυρίδης.