“Δώρισε” δύο σετ και υπέκυψε…

Ο Ηρακλής έχασε τα δύο πρώτα σετ, που ήταν δικά του και ηττήθηκε με 0-3 από τον Φοίνικα στη Μίκρα – Έχασε και τον Σακόγλου από τραυματισμό στο τρίτο σετ – Νέα κακή διαιτητική παρουσία εις βάρος των “κυανολεύκων”.

Ευκαιρία να δώσει μία τελείως διαφορετική εξέλιξη στον αγώνα της Μίκρας έχασε ο Ηρακλής, που ηττήθηκε με 0-3 από τον Φοίνικα Σύρου.

Στο πρώτο παιχνίδι τους χωρίς τον Τζιουμάκα οι “κυανόλευκοι” είχαν την ευκαιρία κατακτήσουν το πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκαν με 20-16, αλλά από δικά τους λάθη βρέθηκαν να το χάνουν με 22-25.

Παρόμοια εξέλιξη και στο δεύτερο σετ, με τον Ημίθεο να φτάνει στο υπέρ του 24-22 και να χάνει τρία σετ μπολ, για να κατακτήσει το σετ και πάλι ο Φοίνικας με 26-28.

Στα μισά του τρίτου σετ οι γηπεδούχοι έχασαν από τραυματισμό τον Χάρη Σακόγλου (αντικαταστάτη του Τζιουμάκα στον ρόλο του διαγωνίου), με συνέπεια να μην φανούν διεκδικητικοί στις κρίσιμες φάσεις του τέλους, υποκύπτοντας με 23-25.

Για ένα ακόμη παιχνίδι, ο Ηρακλής διατηρεί τρομερά παράπονα από εις βάρος του αντιμετώπιση από τη διαιτησία…

Τα σετ: 22-25, 26-28, 23-25 (0-3).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 5π. (2/8επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 8 (7/20επ., 1 άσσος), Προύσαλης 1 (1/1επ.), Στουντζίνσκι 14 (11/25επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 47%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Σακόγλου 10 (10/26επ.) / Μπουράκης (λ. – 58%υπ., 33%αρ.), Βερβτσιώτης 1 (1/1επ.), Χατζηπαραδείσης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 17π. (16/34επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 11 (10/18επ., 1 άσσος, 44%υπ., 22%αρ.), Χριστόφας 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λινάρδος 7 (6/8επ., 1 μπλοκ), Στερν 15 (14/24επ., 1 άσσος, 62%υπ., 35%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ. – 62%υπ., 35%αρ.), Βελούδης (λ), Μήλης