Επιστροφή στις νίκες με… περίπατο

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας εύκολα (92-62) του Λαυρίου στο Ιβανώφειο

Έπειτα από τέσσερις σερί ήττες, ο ΗΡΑΚΛΗΣ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας εύκολα (92-62) του Λαυρίου στο Ιβανώφειο.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν εμφανώς βελτιωμένοι από τα προηγούμενα ματς, με σταθερή απόδοση και ρυθμό σε επίθεση και άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ο ΗΡΑΚΛΗΣ έδειξε τη διάθεσή του, όπου έχτισε μια σημαντική διαφορά ή και διαφορά ασφαλείας μπορούμε να πούμε (27-13).

Μοναδική… πληγή θα λέγαμε από το σημερινό ματς ήταν η δεύτερη περίοδος, εκεί όπου το Λαύριο έσφιξε την άμυνά του, ωστόσο δε μπόρεσε να μειώσει αισθητά τη διαφορά από τους «κυανόλευκους» με το ημίχρονο να λήγει 41-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έβαλε ξανά… μπρος στην επιθετική της λειτουργία με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τον ΗΡΑΚΛΗ στο +17 (66-49).

Διαδικαστικό ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, όμως οι «κυανόλευκοι» δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι στέλνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο φινάλε του αγώνα (92-62).

Έτσι ο ΗΡΑΚΛΗΣ επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις σερί ήττες και πλέον στρέφεται στη μάχη του ερχόμενου Σαββάτου απέναντι στον Κολοσσό στην Ρόδο.

Τετράδα πρωταγωνιστών από πλευράς ΗΡΑΚΛΗ με Ντέιβις (19π), Χάνλαν (16π), Σούλερ (16π) και Ζάρα (15π).

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΛΑΥΡΙΟ   92-62

ΓΗΠΕΔΟ: Ιβανώφειο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Τζαφλέρης, Ξενικάκης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-13, 41-31, 66-49, 92-62

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 7 (1), Καββαδάς 8 (6 ριμπάουντ), Σούλερ 16 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Ντέιβις Α. 19 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάνλαν 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Μανωλόπουλος (0/3 τρίποντα), Οκερέαφορ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κακαρούδης 2, Ζάρας 15 (4/6 τρίποντα), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Γκάρετ 2.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Άλμαν (0/6 σουτ), Μουράτος 7 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κουζέλογλου 12 (1), Ντεκόζι 4 (2/10 σουτ), Γερομιχαλός 4, Μαστρογιαννόπουλος 6 (1/5 σουτ), Γουάτσον 5 (2/9 σουτ), Ντάιμ 13 (6/7 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Τσιώκος, Ντέιβις Ντ. 8 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Ερμείδης, Άουτλο 3 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Ηρακλής: 24/40 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 11/13 βολές, 36 ριμπάουντ (26+10), 21 ασίστ, 8 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο Megabolt: 16/41 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 18/23 βολές, 40 ριμπάουντ (25+15), 12  ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.