Ξύπνησε και την… καθάρισε

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ πάτησε… γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε το πρώτο εκτός έδρας φύλλο αγώνα (74-87) απέναντι στην Λάρισα – Τρομερή η παρουσία του “κυανόλευκου” λαού…

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, όπου πέρασε από τη Λάρισα (74-87) πραγματοποιώντας μια τρομερή εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην πρώτη περίοδο ο ΗΡΑΚΛΗΣ ήταν εξαιρετικός επιθετικά πετυχαίνοντας 28 πόντους, ωστόσο άμα η άμυνα ήταν πιο σφιχτή τότε οι «κυανόλευκοι» θα είχαν αποκτήσει μεγαλύτερο προβάδισμα από το +7 (21-28).

Η διαφορά αυξήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε πολλά διαστήματα βρισκόταν σε διψήφιο νούμερο, ωστόσο οι γηπεδούχοι πριν το φινάλε του ημιχρόνου μείωσαν αισθητά και πλησίασαν τον ΗΡΑΚΛΗ (40-45).

Η Λάρισα συνέχισε με τον ίδιο τρόπο παιχνιδιού μη δίνοντας δικαίωμα στον ΗΡΑΚΛΗ να κάνει το δικό του παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν και κεφάλι στο σκορ λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, ωστόσο η κόρνα της λήξης βρήκε μπροστά την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη (59-60).

Ολική αλλαγή εικόνας του ΗΡΑΚΛΗ και παράσταση για έναν λόγο στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι «κυανόλευκοι» έκαναν ό,τι ήθελαν επιθετικά με εξαιρετική ταυτόχρονα αμυντική λειτουργία, φτάνοντας στο πρώτο εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα (74-87) για την Basket League.

Πρωταγωνιστής από πλευράς ΗΡΑΚΛΗ, ο τεράστιος «κυανόλευκος» λαός που έκανε το κλειστό της Νεάπολης στη Λάρισα να θυμίζει Ιβανώφειο παρά την ταλαιπωρία που δέχθηκε από τις δυνάμεις της αστυνομίας για να εισέλθει στο γήπεδο.

Από τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ξεχώρισαν οι Γκάρετ (15π), Χάνλαν (14π), Σούλερ (12π) και Ντέιβις (10π), ενώ από τους γηπεδούχους οι Ρέινολντς (23π) και Χάρις (15π).

Επόμενος αγώνας για τον Ημίθεο το ερχόμενο Σάββατο με τον Πανιώνιο στο κλειστό του Ιβανωφείου.

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΛΑΡΙΣΑ – ΗΡΑΚΛΗΣ   74-87

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Ψαριανός, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Παρκς 11 (5 ριμπάουντ), Χάρις 15 (3), Χάμιλτον 9, Ρέινολντς 23 (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπυρόπουλος 2, Χείλαρης, Βαβάτσικος, Μπερχανεμέσκελ 9 (4/11 σουτ), Φλόιντ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Γκάρετ 15 (6/6 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Οκερεαφόρ 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σούλερ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάνλαν 14 (5/7 δίποντα), Ζάρας 6 (2), Κακαρούδης 9 (1), Καββαδάς, Καλαϊτζίδης, Σμιθ 5 (1), Ντέιβις 10 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 20/36 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 13/18 βολές, 25 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 3 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 23/30 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 8/14 βολές, 32 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 2 επιθετικά), 29 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη