«Ροπαλιά» στο Ρέθυμνο

Οι «κυανόλευκοι» έχοντας καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης επικράτησαν εύκολα (74-56) του Ρεθύμνου στο κλειστό του Ιβανωφείου…

Ακόμη ένα εύκολο απόγευμα (74-56) είχε η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αυτή τη φορά απέναντι στην ομάδα του Ρεθύμνου κάνοντας το δύο στα δύο στο «κλουβί» του Ιβανωφείου.

Μοναδική… πληγή θα λέγαμε για τον ΗΡΑΚΛΗ ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι «κυανόλευκοι» ήλεγχαν την ροή του αγώνα, ωστόσο η αψιμαχία του Γκάρετ με τον Καμπερίδη λειτούργησε αρνητικά, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ (18-24).

Η εικόνα της ομάδας άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες της περιφέρειας να πατάνε… γκάζι, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +13 (43-30) λίγο πριν το ημίχρονο (43-33).

Ο Ημίθεος δε μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά στο σκορ (48-44). Κάπου εκεί οι «κυανόλευκοι» έσφιξαν την άμυνά τους και έκαναν σερί 13-1 μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (61-45).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Γιάννη Καστρίτη να δοκιμάζει κι άλλα πρόσωπα, ώστε να ξεκουράσει τους βασικούς ενόψει του αγώνα Κυπέλλου με τους κρητικούς.

Δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα για τον ΗΡΑΚΛΗ στο κλειστό του Ιβανωφείου και πλέον η προσοχή των «κυανόλευκων» στρέφεται στην αναμέτρηση της Τρίτης (15/10) απέναντι και πάλι στο Ρέθυμνο.

Από πλευράς ΗΡΑΚΛΗ πρωταγωνίστησαν οι Χάνλαν (13π), Σούλερ (11π), Σμιθ (11π) και Οκερεαφόρ (10π), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Φράνκαμπ (23π).

Εντυπωσιακή παράσταση για ακόμη ένα παιχνίδι από τον κόσμο του ΗΡΑΚΛΗ, που γέμισε ξανά το Ιβανώφειο και στέλνοντας… μήνυμα πως «από τον ΝΑΟ δεν περνάει ΚΑΝΕΙΣ».

Επόμενη αναμέτρηση των «κυανόλευκων» για την Basket League στην Λάρισα με την ομώνυμη ομάδα το ερχόμενο Σάββατο (19/10).

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΡΕΘΥΜΝΟ   74-56

ΓΗΠΕΔΟ: Ιβανώφειο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Ανδρικόπουλος, Ευφραιμίδης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 43-33, 61-45, 74-56

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Καββαδάς 3, Οκερεαφόρ 10 (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σμιθ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σούλερ 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζάρας 6 (2), Κακαρούδης 1, Γκάρετ 3, Καλαϊτζίδης 3 (1), Ντέιβις 8 (3/4 δίποντα, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Χάνλαν 13 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Γεωργαλάς 2

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7 (1/8 σουτ), Χότον 2, Χάρις 2 (1/7 σουτ), Γκάρετ 5 (1/7 σουτ), Φράνκαμπ 23 (5/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Καμπερίδης 6 (1), Ραζής, Κουρέπης, Γαρέζος, Λι 2, Μαραγκάκης 3, Γκόρντον 6 (9 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 13/26 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 15/21 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 11/29 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 16/28 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη