Θέλει… δουλειά

Με το αριστερό ξεκίνησε τις επίσημες αναμετρήσεις του ο ΗΡΑΚΛΗΣ απέναντι στο -ανώτερο- Περιστέρι, γνωρίζοντας την ήττα με 75-59

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ επέστρεψε στη Basket League μετά από οκτώ χρόνια, ωστόσο γνώρισε την ήττα (75-59) από το -καλύτερο- Περιστέρι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι “κυανόλευκοι” δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, δείχνοντας πως χρειάζεται σκληρή δουλειά από πλευράς ΗΡΑΚΛΗ ενόψει της συνέχειας.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο το Περιστέρι επέβαλε τον ρυθμό του, χτίζοντας μια πολύ σημαντική διαφορά (19-10), ενώ το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με διψήφια διαφορά (38-25).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τον ΗΡΑΚΛΗ να μη μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του Περιστερίου και σε συνδυασμό με τα πολλά ομαδικά λάθη (22 έναντι 13 των γηπεδούχων), οι “κυανόλευκοι” γνώρισαν την ήττα (75-59) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Εξαιρετική η παρουσία των οπαδών του Ημίθεου, όπου μετέτρεψαν το κλειστό του Περιστερίου σε Ιβανώφειο, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να μην καταφέρνει να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Ξανθόπουλος (4 ασίστ), Βασιλόπουλος 8 (1), Γκρέι 10 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέικ 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μόρισον 10 (5 ριμπάουντ), Σαλούστρος 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σκορδίλης 2, Χάτσερ 12 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Γόντικας 4, Αγραβάνης 5 (1), Κίνγκσλεϊ 8.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Μανωλόπουλος 3 (1), Γκάρετ 2 (6 ριμπάουντ), Καλαϊτζίδης 6 (2), Σούλερ 9 (1/4 τρίποντα), Χάνλαν 15 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ζάρας 6 (1), Κακαρούδης 2 (1/6 σουτ), Οκερέαφορ 7 (1), Σμιθ 3, Ντέιβις 7 (8 ριμπάουντ)
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: 18/40 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 18/30 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα.
ΗΡΑΚΛΗΣ: 15/35 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 8/15 βολές, 41 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 22 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.