Έδωσε τη μάχη του και δείχνει ότι το αύριο του ανήκει

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ πάλεψε μέχρι τέλους τον τελικό και λίγο έλειψε να τον φτάσει στο τάι μπρέικ, όμως «λύγισε» με 3-1 σετ.

Βόλει, Ηρακλής

Απολύτως ανταγωνιστικό ο Ημίθεος και στον τελικό του Final 4 της Ιεράπετρας, πάλεψε απέναντι σε έναν αντίπαλο με τεράστιο προϋπολογισμό αγωνιστικού τμήματος και τον έπαιξε στα ίσια.

Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού, μπορεί να έχασαν το κύπελλο, με το τελικό 3-1 σετ εις βάρος τους, όμως αυτή η ομάδα έδειξε ότι έχει πραγματικά προοπτικές, πάνω στις οποίες μπορεί να οικοδομήσει το αγωνιστικό αύριο.

Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά το παιχνίδι και κατέκτησαν με άνεση το πρώτο σετ, όμως στα δύο επόμενα, η αδυναμία στην υποδοχή και η έλλειψη θετικής επιθετικής έκφρασης τους έφεραν πίσω στο σκορ.

Όλα κρίθηκαν στο τέταρτο σετ του τελικού, στο οποίο ο ΗΡΑΚΛΗΣ είχε τη μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, ώστε το κύπελλο να κριθεί στο τάι μπρέικ, όμως στις λεπτομέρειες και στην παράταση του σετ επικράτησε ο αντίπαλος.

Θετική εκκίνηση

Αποφασισμένος και απολύτως οργανωμένος σε όλους τους τομείς, μπήκε στην αναμέτρηση ο Ηρακλής. Με στοχευμένες επιθέσεις και αποφεύγοντας τα λάθη, πήρε νωρίς προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι τέλους, με εξαιρετικό μοίρασμα παιχνιδιού από τον Προύσαλη, φτάνοντας στο άνετο 20-25 για το 1-0 στα σετ.

Κατακόρυφη πτώση

Κόντρα στην απόδοσή του στο πρώτο σετ, στο δεύτερο οι «κυανόλευκοι» ήταν εκτός αγώνα, με κάκιστη υποδοχή και χωρίς επιθετικές διεξόδους. Ο Ποπόφ δεν βρήκε λύσεις, αντικαταστάθηκε από τον Αρμενάκη, ωστόσο ο αντίπαλος επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση, φτάνοντας στο 25- 12 και στην ισοφάριση σε 1-1 στα σετ.

Έφτασε μέχρι τα μισά…

Στο τρίτο σετ ο Ημίθεος «παρακολούθησε» στενά το παιχνίδι, περίπου μέχρι τα μισά της διαδρομής. Οι αδυναμίες στην υποδοχή και πάλι στοίχισαν, ενώ τα μπλοκαρισμένα  κτυπήματα του Ποπόφ και η έλλειψη άλλων επιθετικών λύσεων, οδήγησαν στο 25-20  και στο προβάδισμα του αντιπάλου με 2-1 στα σετ.

Πάλεψε λυσσαλέα, αλλά κρίθηκε στις λεπτομέρειες

Απίστευτη μάχη έγινε στο τέταρτο σετ, με τον Ηρακλή να έχει τις ευκαιρίες κατάκτησης, αλλά να μην τα καταφέρνει. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, καθώς έφτασε σε αλλεπάλληλες παρατάσεις και στο 27-25 για την τελική νίκη του «δικεφάλου» με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-12, 25-20, 27-25)

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Κλάπβαϊκ 20 (17/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 23 (20/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ.), Όκολιτς 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (6/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 76% υπ.), Τακουρίδης 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης, Γκόρτσανιουκ, Μπούτος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβονιώτης 12 (10/27 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ.), Κλίντι Ντα Ρόσα 13 (13/28 επ., 54% υπ.), Ντίνας 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Ποπόφ 19 (17/42 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 52% υπ.), Ρωμαλιάδης (λ), Αρμενάκης 1 (1/6 επ.), Τζιουμάκας, Χήρας 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).