“Τυφώνας” ΗΡΑΚΛΗΣ πέρασε κι από την Πάτρα

Ο “τυφώνας” ΗΡΑΚΛΗΣ πάτησε… γκάζι στο δεύτερο μέρος και επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα στην Πάτρα με 62-82

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ πέρασε… αέρα από την Πάτρα επικρατώντας του Απόλλωνα με 62-82 και έφτασε τις επτά σερί νίκες στο πρωτάθλημα της Α2.

Οι “κυανόλευκοι” μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, πάτησαν… γκάζι, εκτόξευσαν τη διαφορά και πήραν ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης ήταν πάνω-κάτω η ίδια. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ είχε σταθερά το προβάδισμα, αποκτώντας ανά διαστήματα μικρές διαφορές, τις οποίες οι γηπεδούχοι τις… γκρέμιζαν. Το πρώτο μέρος βρήκε μπροστά την ομάδα του Κώστα Μέξα με 34-37.

Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια. Ο Ημίθεος να είναι μπροστά στο σκορ και ο Απόλλων να ακολουθεί. Μέχρι που οι “κυανόλευκοι” έβαλαν το πόδι στο… γκάζι και δεν το άφησαν μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου εκτοξεύοντας τη διαφορά από το +3 (47-50) στο +15 (50-65).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Μέξα διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα που απέκτησε και έφτασε εύκολα σε ακόμη μία νίκη (62-82).

Πρωταγωνιστές από πλευράς ΗΡΑΚΛΗ ήταν οι Ρουτκάουσκας (19π), Κακαρούδης (18π) και Πολυτάρχου (17π).

Επόμενη αναμέτρηση για τον Ημίθεο είναι αυτή με την Καστορία το ερχόμενο Σάββατο (2/3 – 17:00) στο Ιβανώφειο.