Με σπασμένα τα… φρένα

Άλλο ένα εύκολο απόγευμα για τον ΗΡΑΚΛΗ, όπου «καθάρισε» εύκολα και το Ψυχικό (79-64) στο Ιβανώφειο.

Στην πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου, η ομάδα του Κώστα Μέξα έδειξε για ακόμη ένα ματς το καλό της πρόσωπο και έκαμψε εύκολα την αντίσταση του Ψυχικού, επικρατώντας με 79-64.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και με ένα εξαιρετικά καλό –κυρίως επιθετικά- πρώτο δεκάλεπτο, έφτιαξαν μια σημαντική διαφορά (25-17).

Η δεύτερη περίοδος δεν έχει την ίδια εικόνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους, περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό την επιθετική λειτουργία του ΗΡΑΚΛΗ, με το ημίχρονο να κλείνει στο +5 για τους «κυανόλευκος».

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Κώστα Μέξα μπήκαν και τελείωσαν ουσιαστικά την αναμέτρηση από το τρίτο μόλις δεκάλεπτο, όπου έφτασαν τη διαφορά στο +17 (61-44).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τη διαφορά να ξεπερνάει σε κάποια σημεία τους είκοσι πόντους, ωστόσο το Ψυχικό εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα των «κυανολεύκων» λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, μειώνοντας τη διαφορά χωρίς ωστόσο να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα (79-64).

Ακόμη ένα ροζ φύλλο για τον Κώστα Μέξα και τους παίκτες του, με επόμενο σταθμό για τον ΗΡΑΚΛΗ να είναι αυτός στην Καρδίτσα απέναντι στην τοπική ομάδα.

Πρωταγωνιστές από πλευράς ΗΡΑΚΛΗ ήταν οι Κακαρούδης (22π), Ρουτκάουσκας (15π) και Πολυτάρχου (13π).