Έδωσε μάχη, αλλά λύγισε, έχοντας κόντρα και τη διαιτησία!

Οι «κυανόλευκοι», ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά υπέκυψαν με 1-3 στο τοπικό ντέρμπι, μέσα στην “καυτή” ατμόσφαιρα της Μίκρας και με τους διαιτητές απέναντί τους…

Βόλει, Ηρακλής

Ο Ηρακλής, με νέα πρόσωπα στη σύνθεσή του, έδωσε σκληρή στο τοπικό ντέρμπι κόντρα στον δικέφαλο, αλλά στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης έμεινε από λύσεις και είχε απέναντί του και τη διατησία, με τον αντίπαλο να φτάνει στην επικράτηση με 1-3 στα σετ.

Οι “κυανόλευκοι” έτυχαν της δυναμικής συμπαράστασης των φίλων τους, που δημιούργησαν θερμή ατμόσφαιρα στη Μίκρα και τα έδωσαν όλα, προκειμένου να στηρίξουν την ομάδα στην προσπάθειά της.

Το συγκρότημα του Γιάννη Ορφανού έχασε – ουσιαστικά – στις λεπτομέρειες το πρώτο και το τέταρτο σετ, με το ίδιο σκορ (23-25), έδωσε σκληρή μάχη και επικράτησε στο δεύτερο με 29-27, ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ το μόνο σημείο του αγώνα, στο οποίο ο Ημίθεος βρέθηκε πλήρως εκτός ρυθμού, ήταν στο δεύτερο σετ, όπου οι γηπεδούχοι έμειναν πολύ πίσω στο σκορ, χάνοντάς το με 16-25.

Στα σετ, που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες σημαντική ήταν η συμμετοχή του διαιτητικού παράγοντα, που στήριξε με προκλητικό τρόπο τους φιλοξενούμενους…

Στις λεπτομέρειες το πρώτο

Ο Ηρακλής ήταν ανταγωνιστικός στην εκκίνηση του αγώνα και στο πρώτο σετ κυνήγησε το σκορ.

Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού, όμως, δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στα κρίσιμα σημεία του σετ, ιδίως προς την ολοκλήρωσή του, χάνοντάς το με 23-25, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 0-1 στα σετ.

Θρίλερ και επικράτηση στο δεύτερο

Στο δεύτερο σετ ο Ημίθεος φάνηκε να βρίσκει πατήματα και βελτιώθηκε σε βασικά στοιχεία του παιχνιδιού του.

Το σετ κρίθηκε μετά από παρατάσεις, με τους «κυανόλευκους» να «παίρνουν» τη βοήθεια της έδρας τους και να είναι αποφασιστικοί στο τελείωμα, φτάνοντας στο 29-17 και στο 1-1 της ισοφάρισης.

Κακός στο τρίτο

Παρά την τόνωση ψυχολογίας, που προήλθε από τη θετική έκβαση του προηγούμενου σετ, ο «Γηραιός» υπέπεσε σε πολλά και καθοριστικά λάθη στο τρίτο.

Η κακή εμφάνιση του στοίχισε την άνετη απώλεια του σετ με 16-25 και το 1-2 στα σετ.

Λύγισε στο τέταρτο σετ

Ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του τέταρτου σετ, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν στο μεγαλύτερο διάστημα το προβάδισμα, αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκουν διαρκώς λύσεις και να απειλούν.

Το γεγονός, όμως, ότι ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να ξεφύγει στην καθοριστική φάση του σετ, οδήγησε στην οριακή απώλειά του με 23-25 και στο τελικό 1-3 στα σετ.