Κατοστάρα με πολλά οφέλη

Ακόμη ένα εύκολο απόγευμα για τον μπασκετικό ΗΡΑΚΛΗ, όπου επικράτησε του Εθνικού με 105-62 στο Ιβανώφειο

Ολοκληρώθηκε με άκρως εντυπωσιακό τρόπο ο πρώτος γύρος της Α2 ανδρών, με τον ΗΡΑΚΛΗ να πετυχαίνει την πιο ευρεία του νίκη (105-62) για τη φετινή σεζόν απέναντι στον Εθνικό στο κλειστό του Ιβανωφείου.

Οι “κυανόλευκοι” είχαν ένα πολύ εύκολο απόγευμα απέναντι στην αθηναϊκή ομάδα, κάτι που αναμενόταν βάσει και της βαθμολογικής διαφοράς που υπάρχει.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα πάτησε… γκάζι μετά τα μισά της πρώτης περιόδου, καθώς μέχρι σε εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ (13-13). Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ξέφυγε με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +16 για τον Ημίθεο (31-15).

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και η δεύτερη περίοδος. Οι “κυανόλευκοι” ήλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 25 πόντους διαφορά (54-29).

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο, δοκίμαζε πράγματα και διαφορετικές πεντάδες, με τη διαφορά όσο περνάει η ώρα να ανεβαίνει ακόμη περισσότερο, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +31 (76-45) για την ομάδα του Κώστα Μέξα.

Στο τελευταίο και διαδικαστικό δεκάλεπτο, πήραν το ρόπαλό τους οι… πιτσιρικάδες της ομάδας. Ο λόγος για τους Γιώργο Φίλλιο και Θανάση Τσούκα που σημείωσαν τους 19 από τους 29 πόντους της τελευταίας περιόδου, οδηγώντας τον Ημίθεο σε… κατοστάρα επί του Εθνικού (105-62), με το τελικό σκορ να είναι και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.

Θετικό αποτέλεσμα, χρήσιμα συμπεράσματα και πολλά οφέλη για τον Κώστα Μέξα και τους παίκτες του, όπου ήδη σκέφτονται τον επόμενο αγώνα (2/2 – 17:00) με το Ψυχικό και πάλι στο Ιβανώφειο.