Παραδόθηκε στην Κηφισιά, «φωνάζει» για ενίσχυση…

Και πάλι κακός ο Ηρακλής, υπέκυψε με 3-0 σετ στο Ζηρίνειο, χάνοντας την ευκαιρία ισοφάρισης στο δεύτερο σετ…

Βόλει, Ηρακλής

Επιστροφή στις κακές εμφανίσεις για τον Ηρακλή, ο οποίος υπέκυψε χωρίς σοβαρή αντίσταση στις διαθέσεις της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο, χάνοντας τον αγώνα με 3-0 σετ.

Τα γνωστά προβλήματα για την ομάδα του Γιάννη Ορφανού, η οποία είναι προφανές ότι θέλει λύσεις στην επίθεση και στην υποδοχή και, που αναμένεται να ενισχυθεί τις επόμενες μέρες.

Ο Ημίθεος μπήκε με διάθεση στο παιχνίδι και στο πρώτο σετ, αλλά από αρκετά νωρίς οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και εκμεταλλευόμενοι τις πολλές και χτυπητές αδυναμίες του, κατέκτησαν το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο «Γηραιός» φάνηκε να έχει την ευκαιρία ισοφάρισης, καθώς προηγήθηκαν σε κρίσιμα σημεία της εξέλιξής του, όμως στο τέλος και πάλι παραδόθηκαν στα κενά τους σε υποδοχή, άμυνα και επίθεση, με συνέπεια το σετ να καταλήξει στην πλευρά της Κηφισιάς με 25-21.

Το τρίτο σετ ήταν μία τυπική και εξαιρετικά δυσάρεστη για τον Ηρακλή διαδικασία, καθώς οι παίκτες του δεν είχαν την παραμικρή ικμάδα ψυχολογίας για να αντισταθούν, οδηγούμενοι στο ευρύ 25-16, για το 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-21, 25-16 (3-0)

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Ρεκ 3 (2/3, 1 μπλοκ), Χαντ 16 (13/25, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λάανε 12 (8/20, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 75%υπ., 38%αρ.), Σπυριούνης 11 (9/17, 2 μπλοκ, 50%υπ., 25%αρ.), Λόπαρ 11 (4/7, 7 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 78%υπ., 28%αρ.), Γκούζντα (λ), Μπέλος, Μήτσης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Ντίνας 3 (3/6επ.), Προύσαλης, Μαυροβουνιώτης 5 (4/13επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 20%αρ.), Φέργκιουσον 5 (2/3, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 8 (5/20, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρίου ντα Ρόσα 9 (8/21, 1 μπλοκ, 27%υπ., 13%αρ.) / Μπουράκης (λ. – 69%υπ., 46%αρ.), Βασ.Μούχλιας, Τερζόγλου, Δημ. Μούχλιας 1 (1/1), Τζιουμάκας.