Συνεχίζει, πολύ κατώτερος των προσδοκιών…

Αν και είχε την ευκαιρία να πάρει δύο σετ, ο Ηρακλής, προδομένος από τις πολλές αδυναμίες του, ηττήθηκε με 0-3 από τον Φοίνικα στη Μίκρα…

Βόλει, Ηρακλής

Για μία ακόμη φορά ο φετινός Ηρακλής εμφάνισε όλα εκείνα τα αρνητικά στοιχεία στο παιχνίδι του, που τον κάνουν να μην είναι ανταγωνιστικός απέναντι σε ομάδες, που θα έπρεπε να είναι και υπολογίζονταν ότι θα είναι πριν την έναρξη της σεζόν.

Οι «κυανόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 0-3 σετ από τον Φοίνικα Σύρου στη Μίκρα, ενώ θα μπορούσαν να επικρατήσουν στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, όχι όμως μέσα από την πλήρη έλλειψη ικανότητας στο να τελειώνουν πόντους και να κρατάνε σκορ.

Απών στο πρώτο σετ

Με τον χειρότερο τρόπο άρχισε το παιχνίδι ο Ηρακλής, όντα αδύναμος σε όλα τα σημεία και άφησε την πρωτοκαθεδρία στην εξέλιξη του σετ στους Συριανούς.

Εκείνοι, αποτελεσματικοί και βρίσκοντας πολλά κενά στην «κυανόλευκη» υποδοχή, αλλά και άμυνα, έφτασαν άνετα στο 17-25, για το 0-1 στα σετ.

Έχασε ευκαιρία ισοφάρισης

Οι «κυανόλευκοι» έδειξαν να συνέρχονται από την αρχή του δευτέρου σετ και βρέθηκαν να παίρνουν προβάδισμα με 14-9, αλλά η συνέχεια ήταν εντελώς αντίστροφη.

Οι αδυναμίες στην άμυνα, στην υποδοχή, αλλά – κυρίως – στο τελείωμε εύκολων φάσεων, έδωσαν την ευκαιρία στον Φοίνικα να αναθαρρήσει και να περάσει μπροστά στο σκορ, φτάνοντας στην ανατροπή με 22-25 και στο 0-2 στα σετ.

Ούτε στο τρίτο…

Ακολούθησε άλλη μια χαμένη ευκαιρία για κατάκτηση σετ από τον «Γηραιό», καθώς οι γηπεδούχοι βρέθηκαν προηγούμενοι με 23-20 στο τρίτο, αλλά έδειξαν και πάλι αδύναμοι στο να κλείσουν υπέρ τους τη συγκεκριμένη περίοδο του αγώνα, προσφέροντας την ευκαιρία στον Φοίνικα να επανέλθει να οδηγήσει το σετ σε αλλεπάλληλες παρατάσεις και τελικά να το κατακτήσει, με τον τελευταίο πόντο να κρίνεται στο… ριπλέι από τους διαιτητές και να κατακυρώνει το τελικό 27-29 για το 0-3 στα σετ υπέρ των φιλοξενουμένων.

Τα σετ: 17-25, 22-25, 27-29 (0-3).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 9 (8/20 επ., 1 άσσος), Ρίου Ντα Ρόσα 8 (8/15 επ., 39% υπ. – 11% άριστες), Σωτηρίου 10 (6/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 31% υπ. – 15% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 43% υπ. – 14% άριστες), Μούχλιας Β. 2 (2/6 επ., 55% υπ. – 36% άριστες), Τερζόγλου, Τζιουμάκας, Μούχλιας Δ., Φωτιάδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Φίλιο 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Εβάντρο 16 (13/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 20% άριστες), Λέσκοφ 2 (2 μπλοκ), Ντόκιτς 20 (18/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/13 επ., 75% υπ. – 62% άριστες) / Βελούδης (λ, 43% υπ. – 17% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 2 (1/2 επ., 1 άσσος).