Ήττα, με κατεβασμένα χέρια, στη Βόχα

Κάκιστος ο Ηρακλής, υπέκυψε με 3-0 σετ και συνοπτικές διαδικασίες, απέναντι στον Παμβοχαϊκό.

Βόλει, Ηρακλής

Όλες τις αδυναμίες, που είχε αναδείξει μέσα από τη σειρά των ντέρμπι, που προηγήθηκαν στο πρόγραμμά του, ανέδειξε ο Ηρακλής στο «Γ. Τριαντάφυλλος», υποκύπτοντας χωρίς ουσιαστική αντίσταση στον ανώτερό του Παμβοχαϊκό, με 3-0 σετ.

Οι γηπεδούχοι κάθε4 άλλο παρά δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη, εκμεταλλευόμενοι τις πολλές αδυναμίες της ομάδας του Γιάννη Ορφανού, η οποία μειονεκτούσε παντού.

Το 25-21, 25-15 και 25-20 των σετ «τα λέει» ΄πολα για την εικόνα της αναμέτρησης…

Έμεινε πίσω από την αρχή

Κακή εκκίνηση για τον Ηρακλή, καθώς ο Παμβοχαϊκός φάνηκε πιο έτοιμος και αποτελεσματικός στο πρώτο σετ και κυριάχρησε, ιδίως στα κρίσιμα σημεία της εξέλιξής του.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν σχετικά ένατα στο τέλος στην κατάκτηση του σετ με 25-21, για το 1-0.

Πολύ κακός στο δεύτερο

Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, φτάνοντας με άνεση στην κατάκτηση του δευτέρου σετ, καθώς το 25-15 «μιλάει» από μόνο του.

Όσο για τους «κυανόλευκους», έδειξαν αδυναμία σε όλα τα σημεία, άμυνα, υποδοχή και επίθεση, μένοντας πίσω με 2-0 στα σετ.

Χωρίς να αντισταθεί

Παρόμοια και η εξέλιξη του τρίτου και τελευταίου σετ της αναμέτρησης, με τον Ηρακλή να μην αντιστέκεται και εντελώς αποδιοργανωμένος, αλλά και χωρίς ψυχικά αποθέματα για να γυρίσει το παιχνίδι, να υποκύπτει με 25-20 για το τελικό 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-15, 25-20) σε 70΄.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1/3), Κριστιάνο Ολιβέιρα 12 (12/23, 37%υπ., 26%αρ.), Γκλάντστόουν 9 (7/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης 5 (4/6, 1 άσσος), Ροντρίγκο Αμπράο 21 (19/31, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 76%υπ., 67%αρ.), Τουρνάκης 2 (2/4) / Παπαδημητρίου (λ. – 100%υπ., 67%αρ.), Κωτσάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 7π. (2/4, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Προύσαλης 1 (1/2), Φέργκιουσον 6 (4/6, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 7 (7/21), Κλίντι Ρίου 7 (5/16, 2 μπλοκ, 62%υπ., 38%αρ.), Σωτηρίου 9 (8/22, 1 άσσος, 61%αρ., 33%αρ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. – 75%αρ., 38%αρ.), Μπουράκης, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας 1 (1/4), Β.Μούχλιας 4 (4/4).