Ως συνήθως, ήττα στο τάι μπρέικ!!!…

Ο Ηρακλής, για τέταρτο στη σειρά παιχνίδι, υπέκυψε στο πέμπτο σετ, απέναντι στον Εθνικό, υπό το βάρος των αδυναμιών του, οι οποίες είναι, πλέον, προφανείς…

Βόλει, Ηρακλής

Συνήθεια, που έγινε… λατρεία, για τον φετινό Ηρακλή το να οδηγεί σε τάι μπρέικ τα παιχνίδια και να τα χάνει σε αυτήν τη διαδικασία. Για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έφτασε στο πέμπτο σετ και για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα έμεινε από ενέργεια και λύσεις στο καθοριστικό τελευταίο σετ «της μιας ανάσας».

Είναι προφανές ότι οι «κυανόλευκοι» ταλαιπωρούνται ξεκάθαρα από την κακή κατάσταση, στην οποία βρίσκονται βασικά στελέχη τους και ιδίως στελέχη – κλειδιά στον τομέα της επίθεσης. Πρόκειται για μία κατάσταση, η οποία μπλοκάρει την αγωνιστική προοπτική της ομάδας και για την οποία αναζητείται επειγόντως λύση και εναλλακτική επιλογή, καθώς ο Κλίντι σε πολλά σημεία των αγώνων είναι απελπιστικά μόνος σε αυτόν τον τομέα…

Ο Ημίθεος «μπήκε» δυναμικά στο παιχνίδι κατακτώντας το πρώτο σετ με 19-25, όμως δεν βρήκε διέξοδο στη συνέχεια, με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να κάνει την ανατροπή με 25-21 και 25-16.

Την τελευταία ικμάδα των δυνάμεών του εξάντλησε στο 4ο σετ ο Ηρακλής, φτάνοντας στο 24-26 και στέλνοντας το ματς σε 5ο σετ, όπου δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός (φωνάζει – πάντως – δικαίως για την μη κατακύρωση υπέρ του ενός πόντου), με συνέπεια ο Εθνικός να επικρατήσει άνετα με 15-8 και 3-2 στα σετ.

Αιφνιδίασε στο πρώτο σετ

Ο Ημίθεος έδειξε σε ετοιμότητα κατά την εκκίνηση του αγώνα, καθώς στο πρώτο σετ ήταν σαφώς ανώτερος των γηπεδούχων σε όλα τα σημεία και χάρη στο γεγονός ότι κράτησε στην υποδοχή είχε την ευχέρεια να παίξει πρώτο χρόνο και να κτυπήσει τον αντίπαλο. Το 19-25, για το 0-1 στα σετ, ήρθε με άνετο τρόπο.

Αλλαγή σκηνικού

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, σε αντίθεση με τον Ηρακλή, ο οποίος υπέπεσε σε αρκετά λάθη, ο Προύσαλης έχασε την ευχέρεια του καλού μοιράσματος του παιχνιδιού, λόγω κακής υποδοχής, οι λύσεις στην επίθεση δεν ήρθαν, με αποτέλεσμα την επικράτηση του Εθνικού με 25-21 και την ισοφάριση σε 1-1 στα σετ.

Διαρκής πτώση

Η πτώση απόδοσης του «Γηραιού» ήταν προφανής στο τρίτο σετ, με την πλευρά των φιλοξενουμένων να διατηρεί μόνο τον Κλίντι ως σταθερή επιθετική λύση, με συνέπεια να μείνει από νωρίς πίσω στο σκορ. Οι Εβρίτες, υπό αυτές τις συνθήκες δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην ανατροπή με 25-16 και 2-1 στα σετ.

Ισοφάρισε

Δυνατή μάχη στο τέταρτο σετ, με τον Ηρακλή να εμφανίζεται και πάλι ανταγωνιστικός, με πολλές λύσεις στην επίθεση από τον εκπληκτικό Κλίντι και το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο – πόντο. Στο τελείωμα οι φιλοξενούμενοι ήταν αποτελεσματικότεροι, φτάνοντας στο 24-26, στην παράταση και στην ισοφάριση στα σετ σε 2-2, στέλνοντας τον αγώνα σε πέμπτο σετ.

Τα ίδια και τα ίδια στο τάι μπρέικ…

Για μια ακόμη φορά ο Ηρακλής ήταν ανύπαρκτος και γεμάτος κομβικά λάθη στο τάι μπρέικ. Σημαντική και η συμβολή της διαιτησίας, που κατακύρωσε πόντο υπέρ των γηπεδούχων, ως άουτ σε επίθεση του Αρμενάκη, η οποία ήταν καταφανέστατα μπλοκ άουτ. Οι του Εθνικού έφτασαν στην κατάκτηση του πέμπτου σετ με 15-8 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 19-25, 25-21, 25-16, 24-26, 15-8 (3-2).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπενγκολέα 17 (17/42 επ., 46% υπ. – 29% άριστες), Γκμίτροβιτς 23 (22/36 επ., 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 14 (7/9 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στίγγας 10 (3/10 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 55% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 77% υπ. – 57% άριστες), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ντίνας 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1 επ.), Φέργκιουσον 5 (5/8 επ.), Αρμενάκης 17 (15/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 23 (19/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 63% υπ. – 25% άριστες), Σωτηρίου 20 (15/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 20% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 42% υπ. – 32% άριστες), Μπουράκης (λ), Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας, Μούχλιας.