“Μάγκικη” νίκη στην Καστοριά

Δύσκολη όπως αναμενόταν ήταν η αποστολή του ΗΡΑΚΛΗ στην Καστοριά, με τους “κυανόλευκους” ωστόσο να παίρνουν μια μάγκικη νίκη (81-87) κόντρα σε ένα δυνατό αντίπαλο

Σήμερα μάλιστα! Αυτή ήταν εμφάνιση για τον ΗΡΑΚΛΗ! Οι “κυανόλευκοι” πέρασαν από την δύσκολη έδρα της Καστοριάς επικρατώντας με 81-87.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ παρουσιάστηκε σοβαρός και προσεκτικός για όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ και καμία δε μπόρεσε να πάρει κάποια διαφορά. Έτσι το πρώτο ημίχρονο βρήκε μπροστά με ένα καλάθι την Καστοριά (41-39).

Στο δεύτερο μέρος κι από τα μισά της τρίτης περιόδου και έπειτα οι παίκτες του Κώστα Μέξα επέβαλλαν τον ρυθμό τους και σιγά-σιγά έχτιζαν τη σημαντική τους διαφορά με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά με διψήφια διαφορά (54-64).

Οι “κυανόλευκοι” ανέβασαν την απόδοσή τους περισσότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν μέχρι το +16 (58-74), αλλά η Καστοριά προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει, με το τελικό 81-87 να βρίσκει νικητή τον ΗΡΑΚΛΗ.

Επόμενος αγώνας για τον Ημίθεο το ερχόμενο Σάββατο (17/11) με το Πευκοχώρι στο Ιβανώφειο.

Διαιτητές: Παγώνης-Ευφραιμίδης-Ζαχαρής (Κηπουρίδης)
Δεκάλεπτα: 25-23, 41-39, 52-62, 78-87
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 21 (6), Πετρόπουλος 9, Μελισσαράτος 13 (1), Χονδρογιάννης 2, Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 12, Ράπτης 9 (1), Βαβάτσικος 5, Καραμανώλης, Τζακόπουλος 3 (1), Φουρμαναβίτσιους 7 (1).
Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος, Αθανασούλας 17 (2), Σοκ 17 (3), Ρουτκάουσκας 25, Πολυτάρχου 4, Φίλλιος, Κακαρούδης 18 (1), Αποστολίδης, Καλαϊτζίδης 6, Τζουγκαράκης.