Πάλεψε λυσσαλέα, αλλά λύγισε στο τάι μπρέικ

Άκρως ανταγωνιστικός ο Ηρακλής κόντρα στον Ολυμπιακό του ασύλληπτου μπάτζετ, με σούπερ Κλίντι και «καυτή» Μίκρα, κάμφθηκε στο 5ο σετ, κατακτώντας τον έναν βαθμό.

Βόλει, Ηρακλής

Μεγάλη εμφάνιση για την «κυανόλευκη» ομάδα, η οποία πάλεψε στα ίσια τον υπερπλήρη Ολυμπιακό, τον ισοφάρισε δύο φορές στα σετ και χρειάστηκε η διαδικασία του τάι μπρέικ, προκειμένου να λυγίσει και να κριθεί το παιχνίδι υπέρ των φιλοξενουμένων.

Σε μία έδρα, που «κόχλαζε» από παλμό και ενθουσιασμό υποστήριξης και με έναν σούπερ Κλίντι στο δυναμικό του, ο Ηρακλής, κόντραρε δυναμικά και αποφασιστικά τον αντίπαλο και του πήρε βαθμό, όπως συνέβη και στον περσινό αντίστοιχο αγώνα.

Αντιστάθηκε στο πρώτο σετ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μαχητικά στον αγώνα και ήταν ανταγωνιστικοί κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν χωρίς τεράστιες δυσκολίες στην επικράτηση με 22-25, για το 0-1..

Με όπλο το σερβίς, ισοφάρισε

Ακόμη πιο αποφασιστικός και ανταγωνιστικός στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής, έδειξε διαθέσεις κυριαρχίας, καθώς βελτιώθηκε σε όλα τα σημεία και μπόρεσε να έχει προβάδισμα στα κρίσιμα σημεία του σετ. Μάλιστα, στην καθοριστική φάση του τελειώματος, ευτύχησε να έχει τον Απόστολο Αρμενάκη στο σερβίς και να συμβάλλει σημαντικά στην κατάκτηση του σετ με 27-25 και στην ισοφάριση σε 1-1.

Στις λεπτομέρειες…

Το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι οποίες ευνόησαν την πλευρά των φιλοξενουμένων . Κρίθηκε και αυτό στην παράταση, με τον Ολυμπιακό αυτήν τη φορά να επικρατεί με 24-26 και να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με 1-2.

Και πάλι ισοφάριση

Με απίστευτες επιδόσεις από τον Κλίντι, σε επίθεση, υποδοχή και άμυνα, ο Ημίθεος κατόρθωσε να φανεί αποτελεσματικότερος στα καθοριστικά σημεία του τέταρτου σετ. Το οποίο και «πήρε», με 25-22, ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2 αι στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Λύγισε στο τάι μπρέικ

Οι λύσεις, που είχε να διαχειριστεί ο αντίπαλος υπερτέρησαν στην καθοριστική διαδικασία του τάι μπρέικ. Με πρωταγωνιστεί τον Σμιντ οι φιλοξενούμενοι ήταν αποτελεσματικοί στο τέλος και κατέκτησαν το σετ με 13-15 και έφτασαν στη δυσκολότατη νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15 (2-3).

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 8 άσσοι, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Φέργκιουσον 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 24 (20/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Σωτηρίου 18 (14/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. -31% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ. – 21% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Κουκουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Μπέμε 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 30 (28/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 63% υπ. – 48% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες) / Δαρίδης (λ, 43% υπ. – 24% άριστες), Στεφάνου (λ, 43% υπ. – 24% άριστες), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Φράγκος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες).