Αυτοκρατορική πρεμιέρα!

Εξαιρετικός ο Ηρακλής δεν άφησε περιθώριο στην Κηφισιά και επικράτησε με 3-0 σετ.

Βόλει, Ηρακλής

Το καλύτερο δυνατό μπάσιμο στη φετινή Volley League πραγματοποίησε ο Ηρακλής, επικρατώντας με 3-0 της δυνατής και επικίνδυνης Κηφισιάς στη Μίκρα.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού κατόρθωσε να υποτάξει τον αντίπαλο και στα τρία σετ, ούσα πολύ ανώτερη σε όλα τα επιμέρους στοιχεία επιδόσεων μέσα στην αναμέτρηση.

Το πρώτο σετ κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων, χάρη στο δυναμικό και αποτελεσματικό μπλοκ και στις εξαιρετικές λύσεις, που βρήκαν στην επίθεση και τους οδήγησαν στο 25-14.

Στο δεύτερο, οι ομάδες συμβάδιζαν με τους φιλοξενούμενους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα, μέχρι το 12-12. Από κει έπειτα, πολύ πιο «δεμένος» αγωνιστικά ο Ημίθεος, εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη της Κηφισιάς και έφτασε στο 25-21.

Άνετο για τον Ηρακλή το τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα, καθώς δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη και επικράτησε με 25-17.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-21, 25-17)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ντίνας 7 (3/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2/3 επ.), Φέργκιουσον 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 14 (10/19 επ., 4 μπλοκ), Κλίντι 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 30% άριστες), Σωτηρίου 11 (6/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 90% υπ. – 60% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας Β., Κουκουμάκας.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (6/13 επ., 36% υπ. – 21% άριστες), Ρεκ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Χαντ 13 (12/35 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 9% άριστες), Ρενάτο 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 33% υπ. – 11% άριστες), Κάπελλας (λ, 43% υπ. – 14% άριστες), Μπέλος, Μελλές.