«Διπλό» με… «τρίμπαλο» στη Νάξο

Βρήκε λύσεις στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής και υπέταξε με 0-3 τη Θύελλα – Ζιαμπάρης, Παναγιωτούδης και Κλέιτον τα γκολ.

Αίσιο τέλος είχε η προσπάθεια του Ηρακλή να φύγει με τους βαθμούς της νίκης από το ΔΑΚ Νάξου, καθώς η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε της Θύελλας Καμαρίου με 0-3.

Οι «κυανόλευκοι» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος, μολονότι είχαν την υπεροχή και περνούσαν πολλή ώρα με τη μπάλα στα πόδια, αλλά δεν έβρισκαν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.

Στο δεύτερο μέρος, το γκολ του Ζιαμπάρη στο 58΄ απλοποίησε τα πράγματα και έγειρε το παιχνίδι προς την πλευρά των φιλοξενουμένων, οι οποίοι λεπτό με το λεπτό ανέβαζαν απόδοση, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που άρχισαν να μένουν από δυνάμεις. Τα γκολ του Παναγιωτούδη και του Κλέιτον στις καθυστερήσεις, μετασχημάτισαν σε άνετη την επικράτηση του Ημίθεου, που πέτυχε τον αντικειμενικό στόχο του.

Αξιοσημείωτο στον αγώνα ότι ο «Γηραιός» από το 29΄ αγωνίστηκε με τον Γιάννη Πασά ως αριστερό μπακ, λόγω αποχώρησης του Πέτρου Κανακούδη ο οποίος τραυματίστηκε.

Ας θυμηθούμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, όπως καταγράφηκε μέσα από το “live” της BlueArena:

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ: 0-3. Βρήκε λύσεις από νωρίς στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής με το γκολ του Ζιαμπάρη και στο τέλος εκμεταλλεύτηκε την απουσία δυνάμεων του αντιπάλου και έφτασε στο 0-3 με Παναγιωτούδη και Κλέιτον.

90΄+3΄ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ: Εντυπωσιακή κάθετη του Μουμίν για τον Κλέιτον, που πλάσαρε σωστά για το τελικό 0-3.

90΄+1΄ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ: Εντυπωσιακή ενέργεια από δεξιά του Γεωργίου και γύρισμα στον Παναγιωτούδη, που από το πέναλτι εκτέλεσε και έκανε το 0-2.

87΄ Παναγιωτούδης αντί Ρόβα.

86΄ Μόνος προ του Ανδριόλα ο Χασομέρης εκτελεί, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

74΄ Σουτ Ρόβα εντός περιοχές, σε κόρνερ ο Ανδριόλας.

68΄ Από πλάγια, μέσα στην περιοχή του Ηρακλή, αστοχεί ο Ρέτζος.

58΄ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ: Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κλέιτον κρατά τη μπάλα εντός περιοχής και σερβίρει στον Ζιαμπάρη, που μόνος από τη μικρή περιοχή εκτελεί με το κεφάλι, κάνοντας το 0-1.

57΄Ο Κουτρομάνος βγαίνει, ο Κουκόλης εισέρχεται.

49΄ Κίτρινη για θέατρο στον Ρόβα.

46΄ Έναρξη δευτέρου μέρους.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ:0-0. Ο Ηρακλής είχε υπέρ του την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά χωρίς φαντασία, δεν μπόρεσε να βρει διεξόδους προς την αντίπαλη εστία.

45΄+2΄ Κίτρινη ο Μουμίν.

45΄+1΄ Ο Ρόβας μπερδεύεται και αποτυγχάνει να εκτελέσει από κοντά.

36΄ Σούτ Ερρίκου, άουτ.

29΄ Τραυματίζεται ο Κανακούδης, στη θέση του ο Γεωργίου

26΄ Ο Μαντούσης στο δεύτερο δοκάρι εκμεταλλεύεται σέντρα του Ερρίκου, αλλά δεν βρίσκει στόχο με το κεφάλι.

24΄ Κεφαλιά Χασομέρη, άουτ.

23΄ Η φάση με τον Κλέιτον, ό,τι καλύτερο για τον Ηρακλή ως τώρα. Εξαιρετική περίπτωση για γκολ, που πήγε χαμένη.

19΄ Σουτ μέσα από την περιοχή για Κλέιτον, λίγο άουτ.