Προσπάθησε, αλλά…

Ένας μέτριος ΗΡΑΚΛΗΣ γνώρισε την ήττα (74-64) από το Περιστέρι στην Αθήνα – Αχίλλειος πτέρνα τα μακρινά σουτ για τους “κυανόλευκους”

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ έκανε την προσπάθειά του απέναντι στο -σαφώς καλύτερο- Περιστέρι και με… αχίλλειο πτέρνα για ακόμη μια φορά τα μακρινά σουτ γνώρισε την ήττα (74-64) από τους πρωταθλητές της Α2.

Για περίπου δύο δεκάλεπτα μπόρεσε η ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη να είναι ανταγωνιστική. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (17-17). Ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο οι “κυανόλευκοι” χαλάρωσαν λίγο πριν το φινάλε με συνέπεια οι γηπεδούχοι να μπουν στα αποδυτήρια με μια σημαντική διαφορά (42-34). Το μοναδικό αρνητικό στοιχείο του ημιχρόνου από πλευράς ΗΡΑΚΛΗ δε θα μπορούσε να είναι άλλο από τα… μηδέν τρίποντα (0/6), σε αντίθεση με το Περιστέρι που σκόραρε πέντε φορές πίσω από τα 6,75μ (5/17).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ με τους “κυανόλευκους” να μη μπορούν να ακολουθήσουν με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο +16 (60-44) για το Περιστέρι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο ΗΡΑΚΛΗΣ προσπαθούσε αλλά δε μπορούσε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, με το 74-64 να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ξεχώρισαν οι Κακαρούδης (15π), Χαριτόπουλος (13π) και Τότσιος από πλευράς ΗΡΑΚΛΗ, ενώ από το Περιστέρι πρωταγωνίστησαν οι Κλαρκ (13π), Δημητριάδης (13π), Σκορδίλης (12π) και Μάντζαρης (11π).

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη είναι αυτός με το Μαρούσι στο κλειστό του Ιβανωφείου το ερχόμενο Σάββατο (21/4 – 17:00).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΗΡΑΚΛΗΣ 74-64

Δεκάλεπτα: 17-17, 25-17, 18-10, 14-20

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Δεσλής, Καλογερόπουλος

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Μιλόσεβιτς 5(1), Κλαρκ 13 (3/11 τριπ.), Μαγκουνής, Πολυτάρχου 3(1), Αγγέλου 3(1), Μάντζαρης 11(1), Σκορδίλης 12 (8 ριμπ.), Σιγκούνας 8(2), Κωνσταντακόπουλος 2, Σίμτσακ 4, Δημητριάδης 13(1)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 4(1), Αθανασούλας 4, Τότσιος 11, Παπαδιονυσίου 8(1), Δεληγιώργης, Χαριτόπουλος 13 (12 ριμπ.), Γκαγκαλούδης 4, Κακαρούδης 15, Γεωργάκης, Καλαιτζίδης, Γιαννακίδης, Ουάσιγκτον 5

Ριμπάουντ 34-36