Υπέκυψε και στο Ζηρίνειο…

Με τον Απόστολο Αρμενάκη να ταλαιπωρείται από τραυματισμό, ο Ηρακλής έχασε με 3-0 από την Κηφισιά.

Βόλει, Ηρακλής

Η πρόθεση και διάθεση δεν έφταναν για τον Ηρακλή στο Ζηρίνειο, καθώς υπέκυψε και στο δεύτερο αγώνα της σειράς των play off με αντίπαλο την Κηφισιά, χάνοντας με 3-0.

Ουσιαστικά, οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, η οποία είχε διαμορφωθεί από το πλεονέκτημα της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο, το οποίο διατηρούσε ο «Γηραιός», καθώς πέτυχαν την ομάδα του Γιάννη Ορφανού σε εξαιρετικά «κακό φεγγάρι»…

Τόσο στο πρώτο παιχνίδι της Μίκρας, όσο και σε αυτό στην Αθήνα, ο Απόστολος Αρμενάκης αντιμετώπισε σημαντικό πρόβλημα τραυματισμού, καθώς τις τελευταίες μέρες ταλαιπωρείται από οστικό οίδημα στον αγκώνα, γεγονός, που δυσχεραίνει εξαιρετικά την προσπάθεια του βασικού διαγωνίου του Ηρακλή και συνακόλουθα την επιθετική έκφραση της ομάδας.

Στο πρώτο σετ ο Ημίθεος δεν είχε ρυθμό και η επικράτηση πήγε εύκολα προς τη γηπεδούχο πλευρά με 25-21. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να επιδείξουν αντίδραση στα δύο επόμενα σετ, προηγήθηκαν σταθερά, αλλά προς το τελείωμα έμεναν από λύσεις και έχασαν με πανομοιότυπο τρόπο, με 25-20 και 25-23 για το 3-0 της νίκης της αθηναϊκής ομάδας.

Άρχισε καλύτερα η Κηφισιά

Με την έναρξη του αγώνα η γηπεδούχος πλευρά φάνηκε πολύ πιο έτοιμη να μπει στη ψυχολογία της αναμέτρησης, καθώς η Κηφισιά από την αρχή μέχρι το τέλος του σετ πήρε και διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας σε ένα σχετικά άνετο 25-21, για το 1-0.

«Λύγισε» στο τέλος

Ο Ηρακλής έδειξε να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι από την αρχή του δευτέρου σετ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποφασιστικοί, βρήκαν λύσεις στην επίθεση, συμμάζεψαν άμυνα και υποδοχή και είχαν την πρωτοπορία στο σκορ, μέχρι το 16-17.

Από εκεί και πέρα, η Κηφισιά ανέκαμψε, εκμεταλλεύτηκε λάθη και κενά του «Γηραιού», πήρε το προβάδισμα και άφησε πίσω τον αντίπαλο με 25-20, για το 2-0 στα σετ.

Ίδια συνέχεια…

Επανάληψη των όσων συνέβησαν στο δεύτερο σετ είχαμε και στο τρίτο. Το σκηνικό επαναλήφθηκε, με τον Ηρακλή να πραγματοποιεί καλύτερη εκκίνηση και να είναι μπροστά στο σκορ μέχρι 15-16.

Από εκείνο το σημείο η Κηφισιά επανέλαβε την αντίδραση του προηγούμενου σετ και πήρε το προβάδισμα, φτάνοντας στο 25-23 και στο τελικό 3-0 της επικράτησής της.

Τα σετ: 25-21, 25-20, 25-23 (3-0).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Χαντ 21 (19/28 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 8 (8/17 επ, 66% υπ -48% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Βόιτσικ 8 (7/15 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ -14% άριστες), Σονάρι 13 (7/8 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 71% υπ -47% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Ρούσσης, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Εφραιμίδης 5 (4/6 επ, 1 άσσος)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 5 (4/15 επ, 1 μπλοκ, 25% υπ), Εφραιμίδης 14 (13/21 επ, 1 άσσος, 26% υπ -9% άριστες), Σμαραγδής 2 (2/4 επ), Φέργκιουσον 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 64% υπ -29% άριστες), Μούχλιας