Κράτησε την τετράδα στο τάι μπρέικ…

Ο Ημίθεος βρέθηκε πίσω στα σετ δύο φορές, ισοφάρισε ισάριθμες και καθάρισε με άνεση στο τέι μπρέικ.

Βόλει, Ηρακλής

Έστω και στη διαδικασία του τάι μπρέικ, ο Ηρακλή κατόρθωσε να κρατήσει την πολύτιμη νίκη επί ενός δυσκολοκατάβλητου Εθνικού, ο οποίος πήρες δύο φορές προβάδισμα στα σετ, στον αγώνα της Μίκρας.

Το τελικό 3-2 της νίκης του «Γηραιού» του δίνει προβάδισμα για την τελική κατάκτηση της τρίτης θέσης και αυτό είναι το θετικό από τη σκληρή αναμέτρηση με τους Πειραιώτες.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού εμφάνισε από την αρχή του αγώνα πολλές δυσαρμονίες, με τον Έλληνα κόουτς να προχωρά από νωρίς σε διορθωτικές κινήσεις στην πίσω ζώνη, αφήνοντας εκτός του Τζιουμάκα και Μπαμπαλιούτα και περνώντας στη θέση τους Μούχλια και Μπουράκη.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες που έδειχνε ο Ηρακλής και προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ, όμως ο Ημίθεος βρήκε τη συγκέντρωση και την αποτελεσματικότητα, ισοφάρισε ισάριθμες φορές και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ, όπου ήταν επιβλητικός και έφτασε με άνεση στο τελικό 15-8 και στην πολύτιμη νίκη με 3-2.

Κορυφαίος από πλευράς Ηρακλή, ο σπουδαίος επιθετικά, Απόστολος Αρμενάκης, με τον διεθνή διαγώνιο να είναι άκρως αποτελεσματικός στα καθοριστικά σημεία της αναμέτρησης.

Κακός στο τέλος του σετ

Κακές επιλογές και αντιδράσεις από τον Ηρακλή στο τελείωμα του πρώτου σετ, έδωσαν την ευκαιρία στον Εθνικό να επικρατήσει, εκμεταλλευόμενος το καλό σέρβις του και την κακή υποδοχή των γηπεδούχων, φτάνοντας στο 23-25, για το 0-1.

Να σημειωθεί ότι στην τελευταία φάση του σετ, κάκιστα ο Γεροθόδωρος έδωσε μπλοκ άουτ και έκλεισε το σετ υπέρ των Πειραιωτών!

Το έφερε στα ίσια

Ο «Γηραιός» μπήκε και πάλι πιο νωθρά στο δεύτερο σετ, αλλά «πρόλαβε» νωρίς τον Εθνικό, ισοφαρίζοντας σε 11-11. Από εκεί και πέρα το σετ εξελίχθηκε με πολλές εναλλαγές και ο Ηρακλής ήταν αυτός, που κατόρθωσε να το κερδίσει, δυσκολεύοντας την αντίπαλη υποδοχή με το τεχνικό σέρβις του Προύσαλη και φτάνοντας στην επικράτηση στην παράταση με 28-26, για την ισοφάριση σε 1-1.

«Χλωμός» στο τρίτο

Χωρίς λύσεις σε όλες τις βασικές παραμέτρους του παιχνιδιού, ο Ηρακλής, εμφάνισε αδυναμίες τόσο στην υποδοχή, όσο και στην άμυνα, με συνέπεια, προς το τέλος, να κατακτήσει και με σχετική άνεση το σετ ο Εθνικός, φτάνοντας στο 21-25 και παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 1-2.

Νέα ισοφάριση

Έστω και δύσκολα, ελέγχοντας το τέταρτο σετ σε όλη σχεδόν τη διάρκειά του, ο Ημίθεος, έφτασε στο στόχο του και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα στα κρίσιμα τελειώματα του σετ και επικράτησαν με 25-23, ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2.

«Περίπατος» Ηρακλή στο τάι μπρέικ

Συγκεντρωμένος και αποφασιστικός ο «Γηραιός» στο πέμπτο σετ, δεν άφησε την εξαιρετικά κρίσιμη νίκη να του φύγει από τα χέρια και έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση, με 15-8 και στο 3-2 στα σετ.

Τα σετ: 23-25, 28-26, 21-25, 25-23, 15-8 (3-2).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τζιουμάκας 6 (6/9 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Εφραιμίδης 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 48% άριστες), Σμαραγδής 13 (6/11 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 30 (29/49 επ., 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 89% υπ. – 78% άριστες), Μπουράκης (λ, 80% υπ. – 60% άριστες), Μούχλιας 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. – 36% άριστες), Ευγενίδης, Κατσιαφλάκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 13 (9/21 επ., 4 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Νάιτ 30 (26/52 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Μπάσης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Σπυριούνης 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Αμπανόζ 4 (4/5 επ.) / Καρασσαβίδης (λ, 86% υπ. – 66% άριστες), Βολουδάκης (λ), Μακ Γουίλιαμ 5 (5/10 επ., 57% υπ. – 57% άριστες), Δημητούλης, Ράμος.