«Βραχνάς» τα εκτός έδρας…

Έχασε ένα σετ που μπορούσε να κερδίσει (το τρίτο) και υπέκυψε με 3-1 στο Ζηρίνειο, κόντρα στην Κηφισιά, ο Ηρακλής, αν και το πάλεψε να πάει στο τάι μπρέικ…

Βόλει, Ηρακλής

Αποδεικνύεται ότι ο Ηρακλής ακόμη δεν βρήκε το ρυθμό του και τον πραγματικό εαυτό του, ώστε να παίρνει νικηφόρα αποτελέσματα στα εκτός έδρας παιχνίδια. Η Κηφισιά επικράτησε στο Ζηρίνειο με 3-1, εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες των φιλοξενουμένων και – ίσως – και την κόπωση από την αναμέτρηση κυπέλλου στα μέσα της εβδομάδας, την οποία κουβαλούσαν.

Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού μπήκαν στο παιχνίδι στο δεύτερο σετ, «πετώντας» το πρώτο με σχετική άνεση στους γηπεδούχους, οι οποίοι επικράτησαν με 25-20. Στο δεύτερο, όμως, οι όροι αντιστράφηκαν, με τον «Γηραιό» να ισοφαρίζει, με το 22-25.

Το καθοριστικό, ως προς την έκβαση του αγώνα, ήταν το τρίτο σετ. Ο Ημίθεος είχε το προβάδισμα στο σκορ, ήλεγχε την εξέλιξή του, αλλά στο τέλος η Κηφισιά τον «έπιασε», πήγε το σετ στην παράταση και επικράτησε με 27-25.

Μάλιστα, οι Κηφισιώτες φάνηκε να έχουν εύκολο έργο στο τέταρτο σετ, προηγούμενοι διαρκώς και με σημαντικές διαφορές, όμως στο τέλος ο Ηρακλής επανήλθε, τράβηξε το σετ μακριά, αλλά – τελικά – υπέκυψε με 31-29 και με «καθαρή» ήττα (3-1).

«Νωθρός» στο πρώτο

Πολύ κακή εκκίνηση για τον Ηρακλή στο παιχνίδι, με την Κηφισιά να μπαίνει πολύ γρηγορότερα στο νόημα και να επικρατεί με άνεση στο πρώτο σετ.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή την πρωτοπορία και διατήρησαν τη θέση του οδηγού στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου σετ, για να φτάσουν στο σχετικά άνετο 25-20 και στο 1-0.

«Μπήκε» στο δεύτερο

Ακριβώς αντίστροφη ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ. Ο «Γηραιός» έδειξε από την αρχή ότι έχει «μπει» στο παιχνίδι, βελτιωμένος σε όλους τους τομείς, ανάγκασε την Κηφισιά να τον καταδιώκει στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ.

Τελικά ο Ηρακλής ήταν αυτός που έκοψε πρώτος το νήμα και με σχετική άνεση, φτάνοντας στο 22-25 για την ισοφάριση σε 1-1.

Κηφισιά, μετά από σκληρή μάχη

Αμφίρροπης εξέλιξης το τρίτο σετ, με τον Ηρακλή να κρατά στο μεγαλύτερο διάστημα το μικρό προβάδισμα, αλλά τους γηπεδούχους να τον… προλαβαίνουν στα κρίσιμα σημεία στο τελείωμα.

Οι της Κηφισιάς ισοφάρισαν στο 22-22 και εκμεταλλεύτηκαν τη διαδικασία της παράτασης, όντας πιο ψύχραιμοι και αποτελέσματικοί, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 27-25 και στο 2-1.

Πάλεψε, αλλά δεν μπόρεσε…

Το τέταρτο σετ φαινόταν να κλίνει άνετα προς την πλευρά της Κηφισιάς, η οποία είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, όμως αποδείχθηκε ότι ο Ημίθεος δεν είχε πει ακόμη την τελευταία λέξη του.

Επανήλθε στο 24-20 με ένα εκπληκτικό 0-4 και από το 24-24 οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, από τη μία παράταση στην άλλη. Τελικά, οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με το 31-29 και το 3-1.

Τα σετ: 25-20, 22-25, 27-25, 31-29 (3-1).

AΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (1/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντ 30 (24/46 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (8/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 59 % υπ – 47% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Βόιτσικ 16 (15/21 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ -43% άριστες), Σονάρι 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ 54% υπ -23% άριστες), Πολυχρονιάδης, Ρούσης, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/4 επ, 25% υπ – 0% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (16/34 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ -20% άριστες), Εφραιμίδης 7 (5/9 επ, 2 άσσοι, 50% υπ – 25 % άριστες), Σμαραγδής 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (19/38 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 54% υπ – 25% άριστες), Μούχλιας 8 (5/10 επ, 3 μπλοκ, 40% υπ – 32% άριστες), Ευγενίδης, Σκαρλατίδης, Κατσιαφλάκας.