Δυσκολεύτηκε αλλά… κέρδισε

Κάτι άλλο παρά εύκολο ήταν το σημερινό παιχνίδι για τους “κυανόλευκους” όπως εξελίχθηκε, ωστόσο ο ΗΡΑΚΛΗΣ πήρε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα (92-81)…

Δύσκολη νίκη (92-81) για την ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας ΑΕΛ των πολλών προβλημάτων.

Μόνο εύκολο απόγευμα δεν είχε ο ΗΡΑΚΛΗΣ απέναντι στους “βυσσινί”. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ίδιο δυνατά τον αγώνα με τους “κυανόλευκους” να κλείνουν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο (19-17).

Στο ίδιο τέμπο ήταν και η δεύτερη περίοδος. ΗΡΑΚΛΗΣ και ΑΕΛ πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους παίκτες του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη να φτιάχνουν μια μικρή διαφορά με την λήξη του ημιχρόνου (44-38).

Οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικές επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ σημείωσε 28 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 22, με τη διαφορά στην τρίτη περίοδο να κλείνει σε διψήφιο νούμερο για τον ΗΡΑΚΛΗ (72-60).

Η ΑΕΛ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι “βυσσινί” μπήκαν καλύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο και μια διαφορά 14 πόντων (74-60), έφθασε στο… τρίποντο (74-71). Ο ΗΡΑΚΛΗΣ έπαιξε με την… φωτιά ωστόσο δεν κάηκε, καθώς με κρίσιμα καλάθια από τους Χαριτόπουλο, Αγγελακόπουλο και Γιαννακίδη, η διαφορά έφθασε και πάλι σε διψήφιο νούμερο και έδωσε ευχάριστο τέλος στην αναμέτρηση.

Κορυφαίος από πλευράς ΗΡΑΚΛΗ ο αρχηγός της ομάδας, Γιάννης Γκαγκαλούδης (20π), ενώ ακολούθησαν Αγγελακόπουλος (14π), Χαριτόπουλος (13π), Γιαννακίδης (11π) και Καλαϊτζίδης (11π). Από πλευράς ΑΕΛ, ξεχώρισαν οι Γκιουλέκας (21π), Σαριμπαλίδης (19π) και Καμάρας (17π).

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΕΛ   92-81

Γήπεδο: Ιβανώφειο

Δεκάλεπτα: 19-17, 44-38, 72-60, 92-81

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ντούρας, Μπακάλης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Λ. Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 14, Αθανασούλας 8 (2), Τότσιος, Παπαδιονυσίου 7 (1), Δεληγεώργης 2, Χαριτόπουλος 13, Γκαγκαλούδης 20 (3), Κακαρούδης, Τσούκας 3 (1), Μπούμπαλο 3, Γιαννακίδης 11 (3), Καλαϊτζίδης 11 (3)

ΑΕΛ (Χ. Χασανίδης): Βλαχούλης 5 (1), Γκογκίδης, Καμάρας 17, Παπαχρήστος 4, Κατσαρές, Ναούμης, Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 4, Σαριμπαλίδης 19 (4), Γκιουλέκας 21 (2), Φιλιππόπουλος 4, Τσιαβές 7