Δυνατός και σοβαρός

Ο Ηρακλής «καθάρισε» με 1-3 την Παναχαϊκή στην Πάτρα και έφυγε με το πολύτιμο τρίποντο…

Βόλει, Ηρακλής

Εξαιρετικός και πολύ σοβαρός ο Ηρακλής, πήρε αυτό που ήθελε από την αναμέτρηση στο Κλειστό Γυμναστήριο Κουκούλι στην Πάτρα. Επικράτησε με 1-3 σετ της Παναχαϊκής και εξασφάλισε με την «καθαρή» αυτή νίκη του ένα πολύτιμο για τη βαθμολογική ανέλιξή του τρίποντο, που τον κάνει να αντιμετωπίζει το μέλλον με αισιοδοξία.

Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι για την πρώτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα, επιχειρώντας να εκμεταλλευτούν την έδρα τους, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού είχαν ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και καλύτερες και ποιοτικότερες λύσεις σε όλους τους τομείς.

Στην ουσία οι Πατρινοί δυσκόλεψαν τους «κυανολεύκους» μόνο στο πρώτο και στο τρίτο σετ, το οποίο μάλιστα κατέκτησαν και έδειξαν προσωρινά να επιστρέφουν στο παιχνίδι.

Προσπέρασε και πήρε το πρώτο σετ

Ο Ηρακλής κατόρθωσε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ στην εκκίνηση του πρώτου σετ, παρά το ενθουσιώδες της εκκίνησης των γηπεδούχων. Μάλιστα, «συμμαζεύοντας» τα λάθη τους οι «κυανόλευκοι» έφτασαν τους γηπεδούχους στο 17-17 και από εκεί και πέρα πήραν προβάδισμα.

Οι Πατρινοί ισοφάρισαν επανειλημμένως, χωρίς να ξαναπεράσουν μπροστά, με συνέπεια ο Ηρακλής να κατακτήσει το σετ στο τρίτο set ball, με 25-27.

«Κράτησε» στο δεύτερο

Οι «κυανόλευκοι» έκαναν εξαιρετικά καλό «μπάσιμο» στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 0-4, κρατώντας το προβάδισμα στην πορεία, αν και προς το τελείωμα οι γηπεδούχοι ισοφάρησαν.

Όμως, οι παίκτες του Ηρακλή είχαν ρυθμό και έφτασαν πρώτοι στους 25 πόντους, επικρατώντας με 23-25.

Σκληρή μάχη στο τρίτο σετ

Ατυχής ήταν η έκβαση για τον «Γηραιό» στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες κρατήθηκαν σε απόσταση αναπνοής ως προς το σκορ μέχρι το τέλος και η μάχη κρίθηκε στις παρατάσεις, με 30-28 για τους «κοκκινόμαυρους», οι οποίοι μείωσαν σε 1-2 και επέστρεψαν στον αγώνα.

«Καθάρισε» στο τέταρτο

Στο πιο κρίσιμο σετ της αναμέτρησης, η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έδειξε να διατηρεί με άνεση τα ηνία και να μην θέλει να διακινδυνεύσει την «καθαρή» νίκη και το τρίποντο.

Οδήγησε με αποφασιστικότητα το σετ καθ’ όλη τη διάρκειά του και έφτασε στο τελικό 21-25 και στο πολύτιμο τρίποντο.

Τα σετ: 25-27, 23-25, 30-28, 21-25 (1-3).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Νιέβες 16 (12/15 επ, 4 μπλοκ), Σαλαβασίδης 6 (5/13 επ, 1 άσσος, 50% υπ -25% άριστες), Οράμας 12 (10/12 επ 2 άσσοι), Ρουμελιώτης Νίκος 25 (24/62 επ,1 άσσος), Πόλχλοπεκ 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 14 (10/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ,  27% άριστες) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 50% υπ – 31% άριστες), Ντόντης 1 (1/1 επ),

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 4 (1/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 14 (13/25 επ, 1 άσσος, 49% υπ – 32% άριστες), Φέργκιουσον 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 31 (27/57 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/19 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ -57% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 76% υπ 47% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Ευγενίδης 1 (άσσος), Ελευθερίου.