Ανατρεπτικός…

Σημαντική νίκη του δυνατού Ηρακλή στη Μίκρα επί της Κηφισιάς με 3-1, παρά την απώλεια του πρώτου σετ.

Βόλει, Ηρακλής

Εξαιρετικά θετικά συνέχισε ο Ημίθεος, καθώς εξασφάλισε «καθαρή» νίκη και τρίποντο στον σημαντικό σε βαθμολογικό επίπεδο αγώνα κόντρα στην Κηφισιά. Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν και ξεπέρασαν τις δυσκολίες της εκκίνησής τους στην αναμέτρηση, βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να μπαίνουν πιο αποτελεσματικά στον αγώνα με το… «επικό» 31-33 στο πρώτο σετ, αλλά ο «Γηραιός» ήταν ανατρεπτικός και δυσκολεύτηκε – από εκεί και πέρα – μόνο στην ισοφάριση, όντας κυρίαρχος του τρίτου και του τέταρτου σετ.

Η διαδικασία της ανατροπής…

Το πρώτο σετ ήταν ένας μαραθώνιος, καθώς κρίθηκε μετά από πολλές και αλλεπάλληλες παρατάσεις υπέρ της Κηφισιάς με 31-33. Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλά, κράτησαν σε σημαντικό μέρος του σετ στο τέλος, αλλά η αθηναϊκή ομάδα φάνηκε πιο ψύχραιμη και αποτελεσματική στο… βάθος του σετ και το κατέκτησε στις λεπτομέρειες.

Στο δεύτερο είχαμε και πάλι παρατάσεις, αλλά αυτήν τη φορά ο Ηρακλής ήταν ο πιο ψύχραιμος. Κρατήθηκε κοντά στο σκορ (ακολουθώντας στο μεγαλύτερο διάστημα την Κηφισιά) και στο τέλος ανέτρεψε τα δεδομένα με το 28-26 της επικράτησης.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού, ανέβασαν επίπεδα απόδοσης και με τη βοήθεια του κόσμου, που μετακινήθηκε από το Ιβανώφειο, έφτασε στην κατάκτηση δύο συνεχόμενων σετ με 25-23 και στο τελικό 3-1 της νίκης.

Τα σετ: 31-33, 28-26, 25-23, 25-23 (3-1).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης 1 (μπλοκ), Εφραιμίδης Δ. 10 (8/20 επ, 2 μπλοκ, 72% υπ – 44% άριστες), Φέργκιουσον 11 (7/11 επ, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 27 (25/50 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φωτιάδης 12 (8/11 επ, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 97% υπ – 83% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας,  Ευγενίδης, Ελευθερίου, Τζιουμάκας

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 29 (25/48 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, Ντε Σόουζα 16 (14/31 επ, 2 άσσο, 83% υπ -73% άριστες), Σουλτανόπουλος 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης Ν. 14 (11/25 επ, 3 μπλοκ) / Καπελλας (λ, 85% υπ -65% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Λιβαθηνός, Μανίκας Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Μελλές 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ).