«Ροπαλιά» στον Πειραιά

Οι «κυανόλευκοι» επέστρεψαν στις εκτός έδρας νίκες (58-66) μέσα στον Πειραιά επί του Εθνικού

Ο Ηρακλής έκανε αυτό που έπρεπε και πέρασε από τον Πειραιά, καθώς επικράτησε του Εθνικού με 58-66.

Οι «κυανόλευκοι» έδειξαν την διάθεσή τους από το ξεκίνημα του αγώνα με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει ιδανικά για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά (10-21).

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε ωραίο θέαμα μέχρι και τα μέσα του δεκαλέπτου, ωστόσο το ημίχρονο βρήκε τον Ηρακλή προηγούμενο κρατώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (22-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής δεν παρουσιάστηκε όπως θα έπρεπε, έδωσε δικαιώματα στους γηπεδούχους, οι οποίοι το εκμεταλλεύτηκαν και επέστρεψαν στην αναμέτρηση (45-47), ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι «κυανόλευκοι» πήραν ξανά διαφορά από τον Εθνικό την οποία αυτή την φορά την κράτησαν μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης (58-66).

Αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας νίκης για τον Ηρακλή. Η πρώτη ήταν στην Καρδίτσα, ενώ ο άλλος εκτός έδρας αγώνας στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα συνδυάστηκε με ήττα.

Ξεχώρισε στην επιστροφή του ο Κώστας Κακαρούδης με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Δημήτρης Καλαϊτζίδης (13π) και Γιάννης Γκαγκαλούδης (11π).

Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο “Π. Σαλπέας”

Δεκάλεπτα: 10-21, 22-34, 45-47, 58-66

ΕΘΝΙΚΟΣ: Πάντσιος 0, Καρακωσταντάκης 0, Μάρτζος 13 (2), Σκιαθίτης 0, Τσούτσος 3 (1), Λανέ 10 (1), Φυλάς 0, Οικονομόπουλος 7 (1), Μαχαίρας 12, Δρόσος 6, Περσίδης 1, Σκλίβας 6

ΗΡΑΚΛΗΣ: Αγγελακόπουλος 6 (1), Αθανασούλας 1, Τότσιος 4, Παπαδιονυσίου 0, Δεληγεώργης 0, Χαριτόπουλος 8 (2), Γκαγκαλούδης 11 (3), Κακαρούδης 16 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Μπούμπαλο 4, Καλαϊτζίδης 13 (3)