Νίκη-θρίλερ στην παράταση!

Μέτριος ο Ηρακλής κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (86-86), επικρατώντας 96-100 της Καρδίτσας.

Όπως και στο Κύπελλο Ελλάδος, έτσι και σήμερα, ο Ηρακλής τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην Καρδίτσα, κάνοντας την ανατροπή και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (86-86), ενώ το φινάλε βρήκε τον Ημίθεο νικητή με 96-100.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα δεν διέφερε πολύ από το πρώτο ματς του Ηρακλή με τον Ερμή Αγιάς στο Ιβανώφειο, αν εξαιρέσουμε πως οι “κυανόλευκοι” ήταν πίσω στο σκορ από την αρχή του αγώνα. Στο σημερινό παιχνίδι με την Καρδίτσα υπήρξε διαφορετικό ξεκίνημα, καθώς οι δύο ομάδες μπήκαν ιδανικά στο παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ηρακλή μπροστά για ένα πόντο (18-19).

Κάπου εκεί όμως ξεκίνησε η αμυντική αδράνεια των “κυανόλευκων”. Η Καρδίτσα μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο τρέχοντας ένα σερί 8-0 (26-19), χτίζοντας σιγά-σιγά τη διαφορά της. Ο Ηρακλής δε μπορούσε να βρει αμυντικές λύσεις ώστε να βάλει ένα… στοπ στη διαφορά των γηπεδούχων κι έτσι το ημίχρονο βρήκε μπροστά την Καρδίτσα με 41-35.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν περισσότερο για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή στο τρίτο δεκάλεπτο όπου όλοι περίμεναν να δουν την αντεπίθεση του Ηρακλή. Η διαφορά εκτοξεύφθηκε για τους γηπεδούχους μέχρι και τους 13 πόντους (50-37), καθώς στο αμυντικό κομμάτι οι “κυανόλευκοι” αδυνατούσαν να βρουν λύσεις. Η Καρδίτσα παρέμεινε μπροστά με τη διαφορά να ανεβοκατεβαίνει είτε σε διψήφιο, είτε σε μονοψήφιο αριθμό και το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε ξανά τον Ηρακλή να ψάχνει την ανατροπή (64-55).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα έμοιαζαν πως ο Ηρακλής θα κάνει την πρώτη του ήττα, καθώς όποτε η ομάδα έβρισκε επιθετικές λύσεις, η Καρδίτσα έβρισκε πάντα απαντήσεις με εξαίρεση τα τελευταία δύο λεπτά όπου οι “κυανόλευκοι” έσφιξαν την άμυνα τους και χάρη στο φάουλ-δώρο που έγινε σε τρίποντο του Γκαγκαλούδη, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση (86-86).

Το εξτρά πεντάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους “κυανόλευκους” όπου πήραν προβάδισμα (86-88) στο σκορ μετά από το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια ο Ηρακλή κατάφερε και πήρε μια μικρή διαφορά (88-93 και 90-96), αλλά η Καρδίτσα κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι (96-98), για να το τελειώσει οριστικά -πλέον- ο αρχηγός του Ηρακλή, Γιάννης Γκαγκαλούδης και να γράψει το τελικό 96-100.

Συγκλοντιστικός ο Μπούμπαλο που σταμάτησε στους 30 πόντους. Ακολούθησαν οι Αθανασούλας 17 (3), Γκαγκαλούδης 17 και Τότσιος 14 (2). Από πλευράς Καρδίτσας πρωταγωνίστησαν οι Αμπαράς 21 (5), Τζόρτζεβιτς 18 και Θέος 17 (1).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως την κατέγραψε η BlueArena…