Δύσκολη νίκη-πρόκριση για τον Ηρακλή!

Ο Ημίθεος δυσκολεύτηκε (78-82) αλλά πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος

Μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς επικράτησε της Καρδίτσας με 78-82.

Το παιχνίδι για περίπου 30 λεπτά πήγαινε στο ίδιο τέμπο, με τον Ηρακλή και την Καρδίτσα να είναι χέρι-χέρι στο σκορ χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορέσει να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας. Έτσι κύλησαν τα πρώτα τρία δεκάλεπτα (19-19, 35-37, 58-56) και όλα έδειχναν πως θα έχουμε ένα εξαιρετικό ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί όμως οι “κυανόλευκοι” μπήκαν κάπως… μουδιασμένοι με τη διαφορά να φεύγει στο +8 υπέρ των γηπεδούχων (67-59) λίγο πριν τα μισά της τετάρτης περιόδου. Ωστόσο σιγά-σιγά οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή μάζευαν τη διαφορά και ισοφάρισαν (75-75) στο τελευταίο λεπτό. Εκεί φάνηκε η εμπειρία των παικτών του Ηρακλή, ενώ στη συνέχεια με δύο εύστοχες βολές του Γιάννη Γκαγκαλούδη ο Ημίθεος “σφράγισε” την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Πρωταγωνίστησαν οι Τζόρτζεβιτς (27), Ψαρόπουλος (12) και Μαυρογιάννης (11) και για τους γηπεδούχους, ενώ από πλευράς Ηρακλή οι Γκαγκαλούδης (24), Αγγελακόπουλος (17) και Κακαρούδης (12).

ΑΣ Καρδίτσα – ΗΡΑΚΛΗΣ 78-82

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-37, 58-56, 78-82

Διαιτητές (Κομισάριος): Παφίλης, Ταρενίδης Στ, Τσιαπλής (Τέγα)

ΑΣ Καρδίτσα (Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 27, Ψαρόπουλος 12 (1), Μαυρογιάννης 11, Αμπαράς 8 (2), Καμαριώτης 3 (1), Τριχόπουλος 9 (3), Θέος 2, Κουρέπης 6

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 17 (2), Αθανασούλας 2, Τότσιος 7, Παπαδιονυσίου 2, Γκαγκαλούδης 24(3), Κακαρούδης 12 (1), Γιαννακίδης 4 (1), Μπούμπαλο 8, Καλαϊτζίδης 8 (2)