Από το Ιβανώφειο δεν περνάει κανείς…

Ο Ηρακλής κατέβαλε την αντίσταση της ΑΕΛ και πήρε μία ακόμη νίκη με 71 -65

Μπορεί για τρία δεκάλεπτα ο Ηρακλής να τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ΑΕΛ, όμως στο τέταρτο και καθοριστικό βρήκε τα σουτ που ήθελε και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα αλλά και την στήριξη των οπαδών του έφτασε στη νίκη με 71-65.

Οι “κυανόλευκοι” δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν πίσω με 12-14, στο δεύτερο ανέκαμψαν και με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου με το ισχνό 33-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο αν και οι παίκτες του Αλεξανδρή κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά ακόμη και στο +10 (41-31), εν’ τούτοις δεν μπόρεσαν να την διατηρήσουν και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 55-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί 57-59 στο 33′ όμως στη συνέχεια ένα καθοριστικό τρίποντο του Γκαγκαλούδη ήταν αυτό που σε συνδυασμό με την καλή άμυνα και την φωνή από την κερκίδα που χάρισε τη νίκη με 71-65.

Από τις πολύ ωραίες εικόνες του αγώνα, το “ΗΡΑΚΛΗΣ” που φώναξαν οι αθλητές του Ημίθεου τόσο από το τμήμα μπάσκετ, όσο και από αυτό του ποδοσφαίρου, οι βρέθηκαν σήμερα στην κεντρική κερκίδα του Ιβανωφείου και παρακολούθησαν την αναμέτρηση, ανταποδίδοντας με αυτόν τον τρόπο την στήριξη των…μπασκετικών στο ποδοσφαιρικό παιχνίδι με τον Λεβαδειακό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παφίλης, Τσιάπλης, Θ. Παπαδόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 33-31, 55-51, 71-65

ΗΡΑΚΛΗΣ (Β. Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 20 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Τότσιος 6, Ονάσογλου 4, Δέσπος 4, Χρυσόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 12 (2), Ρουτκάουσκας 6, Χείλαρης 9 (1), Καλαϊτζίδης 3 (1)

ΑΕΛ (Αβ. Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης, Σταμπουλής, Παπαχρήστος 4, Δεληγεώργης 9, Πολίτης 9 (1), Τσιλούλης 14 (1), Μαλτέσιος 4, Τσούτσος 11 (3), Θορστέισον 14

Η BlueArena βρέθηκε στο Ιβανώφειο και θα σας μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα:

Σχόλιο: Έστω και δύσκολα ο Ηρακλής κατάφερε και έφτασε στη νίκη επί της ΑΕΛ με 71-65. Οι “κυανόλευκοι” με όπλο την καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά αλλά και μια τρίποντη βόμβα από τον Γκαγκαλούδη, αύξησαν την διαφορά που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν σε χαμηλά επίπεδα και πήραν άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 55-54 (31′ – Βολές Θορστέισον), 57-54 (32′  Βολές Χείλαρη), 57 – 59 (33′ – Πολίτης), 60-61 (34′), 62-61 (35′-Γκαγκαλούδης), 65-61 (36′ – Τρίποντο Καλαίτζίδης), 67-63 (37′ – Βολές Αγγελακόπουλος), 70-63 (38′ – Τρίποντο Γκαγκαλούδης), 71-65 (40′)

Σχόλιο: Μπορεί κατά την διάρκεια του δεκαλέπτου να έφτασε την διαφορά στο +10 (41-31), εν’ τούτοις ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να την κρατήσει σε υψηλά επίπεδα. Στο πλαίσιο αυτό, πάει στο τελευταίο δεκάλεπτο να κλειδώσει τη νίκη.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 36-31 (21′ – Τρίποντο Γκαγκαλούδη), 39-31 (22′ – Βολή Ρουτκάουσκας), 41-33 (23′), 44-36 (24′ – Τρίποντο Τσούτσος), 47-38 (25′ – βολή Ρουτκάουσκας), 47-40 (26′), 51-42 (27′ – Τρίποντο Χείλαρης), 55-47 (28′ – Δέσπος), 55-49 (29′) 55-51 (30′)

ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Αγγελακόπουλος 7 – Τσούτσος 8

Σχόλιο: Οριακά μπροστά στο σκορ είναι ο Ηρακλής, που δεν μπορεί ακόμη να “χτίσει” διαφορά ασφαλείας απέναντι στον αντίπαλο του. Βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Αλεξανδρή πήραν τα ηνία στο σκορ από το 13′, αλλά δεν μπορούν να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς.

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 12-16 (11′ – Μαλτέσιος), 16-17 (12′ – Γκαγκαλούδης) 19-17 (13′ – Ρουτκάουσκας), 19-19 (14′), 24-19 (15′ – Τρίποντο Γιαννακίδης), 26-19 (16′ – Δέσπος), 27-24 (17′), 29-26 (18′ – Χρυσόπουλος βολές), 30-28 (19′), 33-31 (20′ – Τρίποντο Τσούτσου).

Σχόλιο: Μέτριο ξεκίνημα για τον Ηρακλή στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΛ να είναι μπροστά με δύο πόντους. Οι “κυανόλευκοι” είχαν μέτριες επιλογές στην επίθεση, ενώ “πληγώθηκαν” και από δύο συνεχόμενα τρίποντα των αντιπάλων.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 2-0 (1′ – Ονάσογλου), 4-2 (2′ – Τότσιος), 6-4 (3′-Θορστέισον), 8-4 (4′ – Τότσιος), 8-6 (5′), 8-9 (6′ – Τρίποντο Τσιλούλης), 8-12 (7′), 10-12 (8′), 12-12 (9′), 12-14 (10′)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Β. Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος, Γιαννακίδης, Τότσιος, Ονάσογλου, Δέσπος, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης, Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας, Χείλαρης, Καλαϊτζίδης

ΑΕΛ (Αβ. Παπαδόπουλος): Μπεχλιβάνος, Καρατάσιος, Σταμπουλής, Παπαχρήστος, Δεληγεώργης, Κουτίνας, Τσιλούλης, Μαλτέσιος, Κούβελας, Τσούτσος, Θορστέισον