Πάλεψε μόλις ένα σετ…

Εφυγε με… άδεια χέρια από την Κυψέλη…

Βόλει, Ηρακλής

Μια από τα ίδια. Ο Ηρακλής γνώρισε μία ακόμα ήττα, αυτή τη φορά απο τον Παναθηναϊκό στη Κυψέλη με 3-0 (25-16, 27-25, 25-15) σετ με τους παίκτες του Γιάννη Ορφανού, με εξαίρεση το δεύτερο σετ να μη μπορούν να δημιουργοήσουν προβλήματα στους “πράσινους”.

Πλέον απομένει μία ακόμα αγωνιστική για το φινάλε, με τους “κυανόλευκους” να είναι οριστικά 8η και θα αντιμετωπίσουν στα play of τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο αγώνας κρίθηκε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής πλησίασε στην ισοφάριση αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χαλάσει το σετ μπολ στο 24-23 και να πάρει το σετ κλειδώνοντας το τρίποντο που αφήνει μαθηματικές ελπίδες για την 2η θέση.

Mε τον Παναθηναϊκό επέστρεψε ο Ρανγκέλ ο οποίος μαζί με τον Πανταλέων ήταν κορυφαίοι στο μπλοκ που συνολικά απέφερε 16 πόντους. Στο 1ο σετ ο Ηρακλής άντεξε μέχρι το 10-10 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 από το σερβίς του Μαρούλη έκανε σερί 11-0 και καθάρισε το σετ.

Ο Ηρακλής μπήκε στο ματς από το 2ο σετ όπου έγινε μάχη μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε πάλι σερί 3-0 και ξέφυγε 19-16. Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά 23-22, αλλά ο Ηρακλής προσπέρασε 24-23 και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ 27-25 κάνοντας το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή δυνατά, οικοδόμησε μεγάλη διαφορά και πήρε τη νίκη.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 2 άσσους, 23 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1/4 επ, 2 άσσοι), Μελγκαρέχο 14 (14/24 επ, 50% υπ – 29% άριστες), Τσίροβιτς 14 (10/24 επ, 4 μπλοκ, 81% υπ – 71% άριστες), Γκονζάλες 17 (13/33 επ, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 7 (2/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ – 22% άριστες), Χαραλαμπίδης, Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μπέλος, Ανδρεόπουλος (1/2 επ, 33% υπ – 33% άριστες), Κάλας (80% υπ – 60% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Μούχλιας 7 (7/24 επ, 62% υπ – 36% άριστες), Στεφανίδης 2 (2/6 επ), Κιόσης 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αναστασιάδης, Ριζόπουλος 9 (6/15 επ, 3 μπλοκ, 25% υπ – 25% άριστες), Γάτσης 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 78% υπ – 33% άριστες), Τζιουμάκας, Ηλίας 1 (άσσος), Χριστόφας 5 (5/24 επ), Κατσιαφλάκας.