Ουφφφ…ευτυχώς νίκη και πάμε για Πανιώνιο

Έστω και δύσκολα και παρά τα πολλά λάθη του ο Ηρακλής κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας του Εθνικού με 69-70

Λίγο έλειψε να αυτοκτονήσει ο Ηρακλής στη σημερινή αναμέτρηση με τον Εθνικό, ωστόσο έστω και στο τέλος κατάφερε να επικρατήσει με 69-70. Πλέον οι “κυανόλευκοι” πάνε να αντιμετωπίσουν την επόμενη αγωνιστική τον Πανιώνιο στο Ιβανώφειο.

Με τον κόσμο στο πλευρό τους να φωνάζει από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα, οι παίκτες του Αλεξανδρή ξεκίνησαν νωχελικά το παιχνίδι. Με μέτριες επιλογές στην επίθεση και αρκετά χαμένα ριμπάουντ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-14, διαφορά μάλιστα που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Τότσιου στην εκπνοή.

Αντίθετα στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ημίθεος διόρθωσε αισθητά την εικόνα του. Με καλή άμυνα και με επιθετικό όπλο τον Γιαννακίδη (ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 και πέντε τρίποντα), πέρασε μπροστά στο 13′ (20-24) και κράτησε μια καλή διαφορά μέχρι το τέλος του ημίχρονου (35-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο επήλθε μπλακ – άουτ και από το 37-45 του 22′ φτάσαμε αρχικά στο 49-49 και στο 54-53 με την κόρνα της λήξης του. Η ζώνη άμυνας των γηπεδούχων, ουσιαστικά μπλόκαρε τους παίκτες του Αλεξανδρή που υπέπεσαν σε πολλά λάθη και βεβιασμένες ενέργειες στην επίθεση, την ώρα που ο Γκαγκαλούδης συμπλήρωνε τρία φάουλ και ο αντίπαλος έβρισκε σουτ από την περιφέρεια, πότε με τον Μάρτζο και πότε με τον Οικονόπουλο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η εικόνα δεν βελτιώθηκε αισθητά καθώς τα λάθη συνέχισαν να είναι αρκετά παρά την ποιότητα του ρόστερ, με κορυφαίο φυσικά αυτό του Δέσπου δευτερόλεπτα πριν από την λήξη. Ευτυχώς για τον Ημίθεο, η τελευταία επίθεση των γηπεδούχων δεν κατέληξε στο καλάθι, διότι θα επρόκειτο για αυτοκτονία. Το 69-70 τελικά, παρέμεινε μέχρι το τέλος και πλέον στον Ηρακλή βλέπουν την επόμενη και πιο κρίσιμη αναμέτρηση με αντίπαλο τον Πανιώνιο στο Ιβανώφειο.

Διαιτητές: Παφίλης, Βαρδάλος, Δεσλής

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-42, 54-53, 69-70

ΕΘΝΙΚΟΣ (Βαγ. Βλάχος): Μάρτζος 20 (4), Αντωνάκης 9 (3), Λάανε 11 (2), Παπαφλωράτος, Οικονόπουλος 10 (2), Μαχαίρας 15, Χάλαρης 4, Καζάκος

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγ. Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 7, Γιαννακίδης 15 (5), Τότσιος 10 (2), Ονάσογλου, Δέσπος 4, Χρυσόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 10, Ρουτκάουσκας 8, Χείλαρης 8, Καλαϊτζίδης 6 (1),

Σχόλιο: Έπαιξε με την φωτιά ο Ηρακλής, αλλά ευτυχώς η κακή εικόνα και τα απίστευτα λάθη στη σημερινή αναμέτρηση δεν πληρώθηκαν με ήττα. Έστω και με έναν πόντο διαφορά (69-70) οι κυανόλευκοι επικράτησαν εκτός έδρας του Εθνικού και παρέμειναν κοντά στον Πανιώνιο. Μεγάλη συμβολή στη νίκη, οι οπαδοί του Ημίθεου που βρέθηκαν στο κλειστό και στήριξαν τους παίκτες του Αλεξανδρη, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 54-55 (31′ – Χείλαρης), 57-58 (32′), 62-60 (33′ – Οικονόπουλος), 64-60 (34′), 64-63 (35′ Τότσιος), 66-66 (36′ – Γιαννακίδης), 69-66 (37′ – Μάρτζος), 69-70 (40′ – Γκαγκαλούδης)

Σχόλιο: Δεκάλεπτο – αυτοκτονία, ήταν αυτό για τον Ηρακλή που μπλέχτηκε στη ζώνη του Εθνικού και έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Σε πρώτη φάση απώλεσε την διαφορά που είχε “χτίσει” και σε δεύτερη βρίσκεται και πίσω στο σκορ με ένα πόντο (54-53). Για να φτάσουν στη νίκη οι παίκτες του Αλεξανδρή πρέπει να σοβαρευτούν.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 37-42 (21′), 37-45 (22′), 40-45 (23′), 40-47 (24′-Γκαγκαλούδης), 46-47 (25′), 46-49 (26′-Τότσιος), 49-49 (27′) 52-49 (28′ – Αντωνάκης), 52-51 (29′), 54-53 (30′)

Σχόλιο: Σοβαρεύτηκε αρκετά ο Ηρακλής, κυρίως αμυντικά και κατάφερε με σκόρερ τον Γιαννακίδη όχι μόνο να περάσει μπροστά αλλά να χτίσει και μια διαφορά εννιά πόντων. Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Γιαννακίδη στη συνέχεια έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν στους τέσσερις (34-38), όμως ο Ρουτκάουσκας στην εκπνοή διατήρησε το προβάδισμα για τους παίκτες του Αλεξανδρή.

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 18-16 (11′ – Χείλαρης), 20-18 (12′), 20-24 (13′ – Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Γιαννακίδη), 25-27 (14′ – τρίποντο Καλαϊτζίδη), 25-31 (15′), 25-34 (16′ – Χείλαρης), 27-36 (17′), 29-38 (18′), 34-38 (19′ – Οικονόπουλος), 35-42 (20′)

Σχόλιο: Παρά το γεγονός ότι ο Ηρακλής είναι κοντά στο σκορ, παρ’ όλα αυτά δεν έκανε καλό δεκάλεπτο. Με πολλά λάθη στις επιθέσεις, με αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και με μέτριες επιλογές στην επίθεση, οι παίκτες του Αλεξανδρή βρέθηκαν πίσω και με 18-11 (9′), αλλά ένα τρίποντο του Τότσιο με την κόρνα της λήξης, μείωσε την διαφορά στους 4. Εξαιρετική παρουσία από τους οπαδούς του Ηρακλή, που δεν έχουν σταματήσει να φωνάζουν συνθήματα.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 3-0 (1′), 3-4 (2′), 10-8 (5′), 12-9 (6′ – Δύο τα φάουλ του Γκαγκαλούδη πολύ νωρίς), 12-11 (7′ – Αγγελακόπουλος), 15-11 (8′), 18-11 (9′), 18-14 (10′)

Στο κλειστό υπάρχουν και οπαδοί του Ηρακλή που στηρίζουν την προσπάθεια των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή.