Αφιέρωμα στα ντέρμπι: «Από εδώ, δεν περνάς»! (vol. 2)

Τριάρα σε Καυτανζόγλειο και Ευκαρπία, αλλά και μια ισοπαλία έχει το σημερινό ταξίδι στο παρελθόν στις αναμετρήσεις του ΗΡΑΚΛΗ με τον δικέφαλο…

Η αρχή έγινε τη χθεσινή ημέρα με τα τρία πρώτα ντέρμπι και σήμερα η BlueArena σας θυμίζει τη συνέχεια με καταιγιστικές… τριάρες σε Καυτανζόγλειο και Ευκαρπία.

Τι ήθελε και προηγήθηκε;

Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να μην προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις ωστόσο το δεύτερο μέρος ήταν μοναδικό για τον ΗΡΑΚΛΗ. Μπορεί ο δικέφαλος να πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Γιαννάκη Οκκά (61′), αλλά η ερώτηση είναι τι ήθελε και προηγήθηκε; Ο Ημίθεος ισοφάρισε άμεσα (63′) με τον Φοφόνκα, ανέτρεψε το σκορ (69′) με τον Κουτσουρέ, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κορμαρής (72′) για την ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη.

Σκόρερ: 63′ Φοφόνκα, 69′ Κουτσουρές, 72′ Κορμαρής / 61′ Οκκάς

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αγγελος Αναστασιάδης): Χαλκιάς, Ξενίδης (64′ Κορμαρής), Μιλόγεβιτς, Χατζί, Κουτσουρές, Γκοϊκοβιτς (70′ Ράμπερτ), Στολτίδης, Μπαχράμης, Χάγκαν, Νεμπεγλέρας, Φοφόνκα (87′ Νατσούρας)

ΠΑΟΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Τοχούρογλου, Μπορμπόκης, Κατσαμπής, Χασιώτης (77′ Γιασουμής), Ουντέζε, Τετράτζε, Καφές (60′ Λουτσιάνο), Ζαβαντίας, Κωνσταντινίδης, Οκκάς (77′ Σπάσιτς), Γεωργιάδης

Έφυγε με βαθμό χάρη σε… σπόντα

Σε ένα παιχνίδι όπου ο ΗΡΑΚΛΗΣ κυριάρχησε, ο δικέφαλος κατάφερε και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Ευκαρπία. Ο Μίετσελ άνοιξε το σκορ με πλασέ στην κλειστή γωνία του Τοχούρογλου λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Πολωνό να χάνει ακόμη μία καλή ευκαιρία πριν την ανάπαυλα. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, όμως από ένα κακό σουτ του Κούτση, ο Φρούσος έκανε την προβολή και έσωσε τον δικέφαλο με το βαθμό της ισοπαλίας.

Σκόρερ: 37′ Μίετσελ / 82′ Φρούσος

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Χαλκιάς, Βρέντε, Ξενίδης, Κατσαμπής, Νεμπεγλέρας, Χατζί, Κουτσουρές (88′ Νατσούρας), Γκώνιας (70′ Χάγκαν), Στολτίδης, Φοφόνκα, Μίετσελ

ΠΑΟΚ (Αγγελος Αναστασιάδης): Τοχούρογλου, Κουτσόπουλος, Αμπονσά (58′ Κούτσης), Χασιώτης (78′ Φρούσος), Ουντέζε (58′ Κοσμίνσκι), Κουκλιέλκα, Νάστος, Μάρκος, Οκκάς, Γεωργιάδης, Γιασουμής

Ψεκάστε, σκουπίστε… τελειώσατε

Θα μπορούσε να είναι το ματς με το ευρύτερο σκορ στα ντέρμπι, αλλά ο ΗΡΑΚΛΗΣ έριξε ταχύτητα και κράτησε με σχετική ευκολία το άνετο 3-0 τον Απρίλιο του 2004. Το ματς ξεκίνησε με γκολ του Μίετσελ (4′), λίγα λεπτά αργότερα (13′) ο Μαχλάς έκανε το 2-0, ενώ το τελικό 3-0 έκανε ο Μουράτι (23′) λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα. Ένας καταιγιστικός ΗΡΑΚΛΗΣ χρειάστηκε μόλις 23 λεπτά για να τελειώσει το τοπικό ντέρμπι με τον δικέφαλο.

Σκόρερ: 4′ Μίετσελ, 13′ Μαχλάς, 23′ Μουράτι

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ματς Γινγκμπλαντ): Κελπέκης, Σνάουτσνερ, Κατσαμπής, Νεμπεγλέρας, Μουράτι (89′ Λαγός), Κιάσσος, Ιωάννου, Σελάντερ, Μίετσελ (87′ Καπετάνος Π.), Μπακιρτζίογλου, Μαχλάς (78′ Ξενίδης)

ΠΑΟΚ (Αγγελος Αναστασιάδης): Ατματσίδης (16′ Τοχούρογλου), Βόκολος, Χασιώτης, Μαλαδένης. Θεοδωρίδης (68′ Αμαεφούλε), Κούτσης, Καραδήμος (59′ Γαρπόζης), Φουτσίνι, Χάγκαν, Σαλπιγγίδης, Γιασουμής