Η τελευταία συνάντηση… ΗΡΑΚΛΗ-Χιμένεθ (vid)

Νικηφόρα ήταν η τελευταία συνάντηση του ΗΡΑΚΛΗ κόντρα στον νυν προπονητή της ΑΕΚ Μανόλο Χιμένεθ, όταν και πάλι ο Ισπανός βρισκόταν στο πάγκο της Ένωσης.

Οι «κυανόλευκοι» με προπονητή τον Μαρίνο Ουζουνίδη είχαν επικρατήσει με 2-0 της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής για την σεζόν 2010/2011 της Σούπερ Λιγκ.

Το σκορ για την ομάδα του ΗΡΑΚΛΗ σε εκείνο το παιχνίδι άνοιξε με κοντινή προβολή λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Πορτογάλος αμυντικός χαφ Ντάνι, εκμεταλλευόμενος την κεφαλιά-πάσα του πρωτοεμφανιζόμενου εκείνη τη σεζόν Γιώργου Κατσικά. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 58ο λεπτό ο Μανώλης Παπαστεριανός, με ένα εξαιρετικό σουτ από μακρινή απόσταση το οποίο δεν έδινε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Αυτή ήταν και η τελευταία νίκη του ΗΡΑΚΛΗ κόντρα στην ΑΕΚ για τον θεσμό της Σούπερ Λιγκ, με προπονητή της Ένωσης εκείνη την χρονιά να είναι ο Μανόλο Χιμένεθ, όπου επέστρεψε πρόσφατα στον πάγκο των “κιτρινόμαυρων”.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΛΕΠΑΚΗΣ