Ήττα και… αποκλεισμός!

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η ομάδα του Ηρακλή στην έδρα του Ηρακλή Χαλκίδας μένοντας εκτός από την συνέχεια του κυπέλλου.

Βόλει, Ηρακλής

Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού πάλεψαν αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τους “8” του κυπέλλου Ελλάδος, απέναντι στον πιο αποφασιστικό Ηρακλή Χαλκίδας, χάνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (25-21, 25-27, 20-25, 25-23, 15-11).

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 25-21, παρόλο που οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν και μερικές φορές μπροστά στο σκορ. Το δεύτερο σετ άνηκε στον Ηρακλή που έστω και δύσκολα επικράτησε με 25-27. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού συνέχισε σε υψηλό τέμπο κερδίζοντας με σχετική ευκολία το τρίτο σετ του παιχνιδιού με 20-25.

Από εκεί και πέρα η ομάδα της Χαλκίδας πάτησε καλύτερα στο γήπεδο κερδίζοντας και το τέταρτο σετ με 25-23, σε ένα σετ όπου ο Ηρακλής έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει το παιχνίδι και να πανηγυρίσει την πρόκριση. Τέλος διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τάι μπρέικ καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 15-11 χωρίς να αντιμετωπίσουν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι σε έναν Ηρακλή που δεν έδειχνε να είναι στην καλύτερη του ημέρα.

Πλέον οι “κυανόλευκοι” στρέφουν όλη την προσοχή τους στη… μάχη του πρωταθλήματος, αρχής γενομένης από το παιχνίδι του Σαββάτου (11/2) στη Μίκρα κόντρα στον Παμβοχαϊκό.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-2 (25-21, 25-27, 20-25, 25-23, 15-11) σε 139′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 18 (17/47 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Ντίνας 19 (12/20 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κολτσιάκης 11 (8/17 επ, 3 άσσοι, 48% υπ – 25% άριστες), Ρενάν 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 24 (20/48 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ – 29% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 80% υπ – 47% άριστες), Αδαμόπουλος 1 (1/2 επ), Τόρρες.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Τζιουμάκας 13 (11/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ – 18% άριστες), Κιόσης 9 (6/6 επ, 3 μπλοκ), Αναστασιάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Χριστόφας 23 (18/55 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (6/22 επ, 2 μπλοκ, 66% υπ – 37% άριστες), Γάτσης 13 (7/15 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 55% υπ – 28% άριστες), Μούχλιας 1 (1/4 επ), Ηλίας 2 (2 μπλοκ).

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΛΕΠΑΚΗΣ