Με κεκτημένη ταχύτητα, πέρασε και από την έδρα του Αμύντα…

Ο Ηρακλής πήρε κεφάλι στο σκορ με το “καλησπέρα” της αναμέτρησης και επικράτησε 63-74 στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες και με κεκτημένη ταχύτητα από την μεγαλειώδη εμφάνιση απέναντι στον Φάρο, ο Ηρακλή πέρασε “αέρας” και από την έδρα του Αμύντα, κερδίζοντας με 63-74.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, επιβάλλοντας από νωρίς τον ρυθμό τους στον αγώνα, πήραν τα ηνία του σκορ αρχικά με 13-17 στο 7′ και με 19-22 στη συνέχεια με την κόρνα της λήξης του πρώτο δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ανεβάζοντας την διαφορά ακόμη και στους 11 (26-37, 15′), η οποία τελικά έκλεισε στους έξι με το τέλος του ημιχρόνου (33-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά το γεγονός ότι Γκαγκαλούδης και Δέσπος φορτώθηκαν από νωρίς με τρία φάουλ, ο Ηρακλής είχε μακράν το καλύτερο του διάστημα στον αγώνα, ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς στους +15 (40-55, 28′) για να κλείσει τελικά στους 14 (46-60). Από εκεί και μετά τα πράγματα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, έγιναν ακόμη πιο εύκολα για την ομάδα του Αλεξανδρή, που διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα της και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου για την Α2 κατηγορία με 63-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 33-39, 46-60, 63-74

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ 63-74