Tρίποντο μαγκιάς με ελληνική ψυχή και περίσσιο πάθος!

Τρίποντο μαγκιάς για τα ελληνόπουλα του Γιάννη Ορφανού!

Βόλει, Ηρακλής

Ο Ηρακλής των πολλών προβλημάτων και των δέκα Ελλήνων που έχει στο ρόστερ του κέρδισε με 3-1 την Κύζικο, πήρε μία “καθαρή” νίκη, έφτασε στους 25 βαθμούς και “πάτησε” ξανά τετράδα (σ.σ. ισοβαθμεί με τον Φοίνικα).

Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού, άφησαν τα προβλήματα στην άκρη, υπερέβαλλαν εαυτούς και κέρδισαν την αξιόμαχη ομάδα της Νέας Περαμου, που έδινε αγώνα ζωής ή θανάτου.

Με διαγώνιο το Νίκο Χριστόφα που την τελευταία στιγμή πήρε τη θέση του Χρήστου Στεφανίδη που τραυματίστηκε ο Ηρακλής νίκησε την Κύζικο Νέας Περάμου με 3-1 σετ και σημείωσε την 8η νίκη στο πρωτάθλημα (όλες είναι με 3-1 σετ) που τον διατήρησε ισόβαθμο μαζί με τον Φοίνικα και την Κηφισιά στην 4η θέση έναν βαθμό μπροστά από τον Παμβοχαϊκό.

Η Κύζικος έδωσε μεγάλη μάχη για να πάρει έστω και έναν πόντο και είχε μεγάλη ευκαιρία να τα καταφέρει στο 4ο σετ όταν στη μεγαλύτερη διάρκεια είχε προβάδισμα δύο πόντων (μέχρι το 23-21). Μάλιστα έχασε και τρία σετ μπολ στο 24-23, 25-24, και 26-25.

Ο Ηρακλής κατάφερε με καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις να κρατηθεί στον αγώνα ο οποίος κρίθηκε με 30-28 στο 4ο σετ ύστερα από επίθεση του Χριστόφα και μπλοκ πάνω στον Σαρικεΐσογλου. Νωρίτερα στο 7-9 του 4ου σετ ο Σαρικεΐσογλου δέχτηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία αλλά και κίτρινη ο Γκούλακ. Η Κύζικος έμεινε στους 6 βαθμούς όσους έχει και ο Ηρακλής Χαλκίδας.

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 23-25, 25-21, 30-28)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Τζιουμάκας 18 (14/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61% υπ 32% άριστες), Κιόσης 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Αναστασιάδης 0 (0/4 επ), Χριστόφας 22 (18/36 επιθέσεις, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 21 (18/31 επ, 3 άσσοι, 48% υπ – 29% άριστες), Γάτσης 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 92% υπ – 80% άριστες), Πρώιος, Ηλίας.

ΚΥΖΙΚΟΣ Ν.ΠΕΡΑΜΟΥ (Λάιος): Κατσανεβάκης 9 (8/9 επ, 1 άσσος), Σονάρι 9 (5/7 επ, 4 μπλοκ), Γκουλάκ 12 (9/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ 64% υπ – 36% άριστες), Κρέτσης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Ματσιέλ 17 (15/33 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 22 (20/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλο, 47% υπ – 32% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 50% υπ – 35%  άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Δρογκάρης 1 (1 μπλοκ), Σόουζα 4 (4/6 επ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης Λυκουρέση.