Με το αριστερό στο 2017 και ήττα από τον Αστακό

Μετριότατη εμφάνιση από τους παίκτες του Ηρακλή που ηττήθηκαν με 70-62 από τον τοπικό Αίολο

Με το…αριστερό ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ηρακλής το 2017, καθώς σήμερα (7/1) δέχθηκε την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα με 70-62 από τον Αίολο Αστακού. Μια ήττα που προήλθε έπειτα από μια πολύ κακή εμφάνιση των “κυανολεύκων”, με τραγικά ποσοστά στην επίθεση και πολύ μέτρια αμυντική λειτουργία.

Ουσιαστικά ο Ηρακλής έκανε μόνο ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο κατά την διάρκεια του οποίου πήρε τα ηνία στο σκορ με τρία συνεχόμενα τρίποντα και προηγήθηκε με 19-24 με την λήξη του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 13′ να φτάσουν το παιχνίδι στα ίσια (26-26) και εν’ συνεχεία να το κλείσουν στην απόλυτη ισορροπία (34-34).

Όλοι θα περίμεναν ότι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής θα έβγαζε αντίδραση, αλλά εις μάτην. Οι “κυανόλευκοι” έχασαν το προβάδισμα με το “καλημέρα” (37-34, 31′) και εν’ συνεχεία με τα κάκιστα ποσοστά στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στον Αστακό να ανοίξει την διαφορά στους έξι πόντους (51-45) με την κόρνα της λήξης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αλεξανδρή απλά παρέδωσαν πνεύμα, καθώς βρέθηκαν σε πολύ κακή ημέρα. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που έφτασαν τελικά στη νίκη με 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-34, 51-45, 70-62

Σε λίγο περισσότερα…

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, όπως την παρουσίασε η BlueArena:

Σχόλιο: Η απαράδεκτη εμφάνιση του Ηρακλή, είχε ως αποτέλεσμα την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα της Α2 από τον Αίολο Αστακού με 70-62. Οι “κυανόλευκοι” είχαν δύο τραγικά δεκάλεπτα με πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και τραγική άμυνα, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να πιστέψει στη νίκη και τελικά να την πάρει.

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 52-45 (31′), 54-47 (32′), 56-47 (33′), 56-50 (34′ – τρίποντο από τον Γιαννακίδη), 58-50 (35′), 60-52 (36′), 64-55 (38′), 68-58 (39′), 70-62 (40′)

Σχόλιο: Πολύ κακό δεκάλεπτο για τον Ηρακλή, αυτό που μόλις τελείωσε. Οι “κυανόλευκοι” εγκλωβίστηκαν από την άμυνα των γηπεδούχων και είχαν κακές επιλογές στην επίθεση. Ειδικότερα στο ξεκίνημα ο Ηρακλής βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα σερί 11-2 που έτρεξε ο Αίολος και έφτασε το σκορ στο 45-36. Στη συνέχεια ο Ρουτκάουσκας κατέβασε κάπως την διαφορά, αλλά ο Ηρακλής πρέπει να αλλάξει συνολικά την εικόνα του, αν θέλει να φτάσει στη νίκη.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 37-34 (21′), 37-36 (22′), 41-36 (24′), 43-36 (25′), 45-36 (26′ – ο Αίολος τρέχει ένα σερί 11-2 από το ξεκίνημα της περιόδου, πολύ κακές επιλογές στην επίθεση για τον Ηρακλή), 45-40 (26′ – τρίποντο Χείλαρη), 47-40 (27′), 47-43 (28′ με έμμεσο τρίποντο του Ρουτκάουσκας), 51-43 (29′), 51-45 (30′)

Σχόλιο: Έπειτα από ένα μίνι μπλακ-άουτ σε άμυνα και επίθεση το 19-26 του 11′ έγινε 26-26 στο 14′ και οι δύο ομάδες έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλες 34-34. Οι “κυανόλευκοι” δυσκολεύονται να βρουν πλέον πόντους από την περιφέρεια, ενώ και κάτω από το καλάθι τα πράγματα δεν είναι πιο εύκολα. Επίσης, ο Ημίθεος υστερεί και στα αμυντικά ριμπάουντ.

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 19-26 (11′ με καλάθι του Καλαϊτζίδη), 24-26 (12′), 26-26 (13′), 26-28 (14′), 27-28 (15′), 29-28 (16′), 29-31 (17′), 29-33 (18′), 34-34 (20′)

Σχόλιο: Καλό ξεκίνημα για τον Ηρακλή στο παιχνίδι, κατάφερε αν και έμεινε αρχικά πίσω στο σκορ να περάσει μπροστά με τρία συνεχόμενα τρίποντα και έπειτα να αρχίσει να “χτίζει” την διαφορά. Ουσιαστικά αυτή έπεσε με ένα τρίποντο των γηπεδούχων στη λήξη της περιόδου.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 9-11 (5′), 14-19 (7′), 16-20 (8′), 19-24 (10′)