ΗΡΑΚΛΗΣ – Ξάνθη 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης…

“Ποδαρικό” στο 2017 με νίκη θέλει να κάνει ο Ηρακλής κόντρα στην Ξάνθη.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη ολοκλήρωσε χθες την προετοιμασία της με μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς με τον Έλληνα τεχνικό να μην υπολογίζει στον Γιώργο Σαραμαντά λόγω τιμωρίας.

Η BlueArena βρίσκεται στο Καυτανζόγλειο στάδιο και θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης.

19:08 – Τέλος αγώνα.

90′: Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.

89′: Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι.

88′: Στη θέση του Γιουνές περνάει ο Ράνος.

87′: Στη θέση του Ιντζόγλου πέρνάει ο Κυνηγόπουλος.

85′: Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Περόνε. Εφεύρεση Κύζα. Με δέκα παίκτες ο Ηρακλής.

83′: Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Καμαρά περνάει ο Χατζητερζόγλου.

83′: Κεφαλιά του Γιουνές μπλοκάρει ο Χουάντερσον.

82′: Όπως είναι επόμενο ο Κύζας τα “ακούει” από την κερκίδα!

80′: Ευκαιρία με τον Λουκίνα να μην τελειώνει καλά τη φάση και η μπάλα απομακρύνεται.

80′: Ο απαράδεκτος Κύζας κλείνει τα μάτια σε ανατροπή του Περόνε στο όριο της περιοχής.

77′: Κίτρινη κάρτα στον Περόνε.

75′: Κίτρινη κάρτα στον Λουκίνα για κράτημα.

-Εκτός γηπέδου ο κόσμος του Ηρακλή. Η αστυνομία δεν τους επιτρέπει την είσοδο χωρίς την επίδειξη εισιτηρίου.

72′: Αλλαγή για την Ξάνθη. Στη θέση του Ντε Λούκας περνάει ο Σολτάνι.

71′: Ο Περόνε δεν τήρησε το fair play για τους φιλοξενούμενους και τα ακούει από τους παίκτες της Ξάνθης.

70′: Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Πασά περνάει ο Λουκίνας.

67′: Κίτρινη κάρτα στον Ντε Λούκας για μαρκάρισμα στον Μοντέιρο.

64′: Μακρινό σουτ από τον Κούρο περνάει άουτ.

62′: Σουτ του Λεοζίνιο νέο κόρνερ. Το εκτέλεσε ο ίδιος χωρίς να δημιουργηθεί επικίνδυνη κατάσταση.

61′: Διαγώνιο σουτ του Πέρονε μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Ζίβκοβιτς.

60′: Ο Ηρακλής πληρώνει την αδράνεια στην άμυνα και τώρα πρέπει να τρέξει. Με την πλάτη στον τοίχο η ομάδα του Παντελίδη.

58′: Ο Γιουνές βρέθηκε απέναντι από τον Χουάντερσον μόνος του και κάνει το 0-1 για την Ξάνθη.

58′: ΓΚΟΛ για την Ξάνθη από το πουθενά.

56′: Κεφαλιά του Πασά περνάει ψηλά από το κόρνερ του Μοντέιρο.

56′: Νέο κόρνερ για τον Ηρακλή με τον Μοντέιρο να είναι στην εκτέλεση.

54′: Κόρνερ του Λεοζίνιο κεφαλιά του Ζιαμπάρη περνάει άουτ.

53′: Ανεβάζει στροφές ο Ηρακλής μετά από την πίεση της Ξάνθης.

51′: Ακόμη ένα κόρνερ για την Ξάνθη περνάει ανεκμετάλλευτο. Εννιά στο σύνολο για τους Ακρίτες, μόλις δύο για τον Ηρακλή.

48′: Μακρινό σουτ του Μοντέιρο περνάει άουτ.

47′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Κεφαλιά του Περόνε περνάει ελάχιστα άουτ.

46′: Σέντρα στο δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

18:19 – Έναρξη δευτέρου μέρους.

18:03 – Τέλος ημιχρόνου.

45′: Ένα λεπτό καθυστερήσεις.

43′: Ο Ιντζόγλου προσπαθεί να κρεμάσει τον Ζίβκοβιτς αλλά ο πορτιέρε της Ξάνθης διώχνει με τις γροθιές σε κόρνερ.

38′: Κάθετη του Μοντέιρο στον Πασά αλλά η πάσα του Πορτογάλου είναι πιο δυνατή από όσο θα έπρεπε.

34′: Δε δίνει κίτρινη κάρτα ο Κύζας σε μαρκάρισμα που έγινε στο Λεοζίνιο με προοπτική αντεπίθεσης για τον Ηρακλή.

30′: Νέα καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Αντεπίθεση των κυανόλευκων με τους Περόνε-Λεοζίνιο, ο Αργεντινός έσπασε στον Βραζιλιάνο αυτός έφερε τη μπάλα στο αριστερό αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

28′: Συνεχίζει την πίεση η Ξάνθη. Συνεχόμενα κόρνερ για τους Ακρίτες.

27′: Φάση διαρκειάς και για την Ξάνθη με το τελικό σουτ να πηγαίνει στις κερκίδες του πετάλου.

24′: Φάση διαρκείας μετά την εκτέλεση κόρνερ του Λεοζίνιο με τον Κύζα να την λήγει με επιθετικό φάουλ.

23′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Περόνε έσπασε στον Λεοζίνιο αυτός πλάσαρε αλλά ο πορτιέρε της Ξάνθης έδιωξε σε κόρνερ.

22′: Έντονες διαμαρτυρίες από τον Σάββα Παντελίδη στον Κύζα μετά τη φάση του πέναλτι!

21′: Ο Χουάντερσον μπλοκάρει το πέναλτι του Γιουνές και κρατάει το 0-0 στον αγώνα!

20′: Ο Κύζας δίνει πέναλτι για την Ξάνθη από πρώτη ματιά φάνηκε πως ο Βασιλακάκης ήταν εκτός περιοχής.

18′: Ανεβάζει στροφές η Ξάνθη. Κερδίζει κόρνερ το οποίο μπλοκάρει εύκολα ο Χουάντερσον.

15′: Περισσότερο παιχνίδι κέντρου. Ο Ηρακλής κυκλοφορεί πιο εύκολα τη μπάλα ωστόσο μόλις μια φορά κατάφερε να φτάσει στην εστία της Ξάνθης.

10′: Πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Διαγώνιο σουτ του Περόνε περνάει άουτ. Ο Ηρακλής στέκεται καλύτερα μέχρι στιγμής.

7′: Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Καμαρά για μαρκάρισμα στον Κούρο.

5′: Χωρίς κάποια ευκαιρία μέχρι στιγμής στο παιχνίδι. Σκληρές μονομαχίες από τους παίκτες των δύο ομάδων.

-Όπως φαίνεται στα πρώτα λεπτά η διάταξη της ομάδας είναι 4-2-3-1. Χουάντερσον κάτω από τα δοκάρια, Μπαρτολίνι-Ζιαμπάρη αμυντικό δίδυμο, Κούρος-Ρούσσος αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Ο Στάμου με τον Ιντζόγλου στη μεσαία γραμμή. Στις πτέρυγες οι Μοντέιρο-Πασάς αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Σε ρόλο δεκαριού ο Λεοζίνιο και ο Περόνε στην κορυφή της επίθεσης.

17:17 – Έναρξη αγώνα.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Ρούσσος, Στάμου, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Κούρος, Ιντζόγλου (Κυνηγόπουλος 87′), Μοντέιρο, Λεοζίνιο, Πασάς (Λουκίνας 70′), Περόνε

Στον πάγκο είναι οι: Γιαννίκογλου, Λουκίνας, Βοσνακίδης, Αγγελόπουλος, Καραγκούνης, Κυνηγόπουλος, Δούμτσιος

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (Σολτάνι 72′), Τριάδης, Γιουνές (Ράνος 88′), Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γουάλας, Φλίσκας, Καμαρά (Χατζητερζόγλου 83′)

Στον πάγκο είναι οι: Ζαρόπουλος, Παπαγεωργίου, Σολτάνι, Χατζητερζόγλου, Ράνος, Νιέτο, Ορφανίδης

ΓΗΠΕΔΟ: Καυτανζόγλειο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύζας (Δράμας)

ΒΟΗΘΟΙ: Καραβασίλης (Καβάλας), Λάζαρης (Καβάλας)

4ος: Σέζος (Κιλκίς)

ΣΚΟΡΕΡ: -/ Γιουνές

ΚΙΤΡΙΝΗ: Λουκίνας, Περόνε / Καμαρά, Ντε Λούκας, Σολτάνι

ΚΟΚΚΙΝΗ: -/ Περόνε

PREGAMΕ

-Με τις λευκές εμφανίσεις ο Ηρακλής. Με γκρι εμφανίσεις οι φιλοξενούμενοι.

-15 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα και ακόμη οι συνθέσεις δεν έχουν μοιραστεί στους δημοσιογράφους! Κατά τα άλλα όλα κυλάνε ρολόι σύμφωνα με τους απίστευτους της ΠΑΕ!

-Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν το ζέσταμά τους.

-Εξονυχιστικός έλεγχος από τους σεκιούριτι του γηπέδου. Μετά τον έλεγχο στις τσάντες υπάρχει εντολή και για σωματικό έλεγχο με την παρουσία βεβαίως και των αστυνομικών. Η κατάσταση εκτός γηπέδου είναι πλέον η κλασική αποκρουστική εικόνα.

-Σε τραγική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος. Περισσότερο η λάσπη φαίνεται παρά το χορτάρι.

-Από την άλλη η Ξάνθη δεν υπολογίζει στον επίσης τιμωρημένο Λισγάρα.

-Σαφώς αποδυναμωμένος ο Ηρακλής στο σημερινό παιχνίδι λόγω των τριών αποχωρήσεων (Περνίς, Κυριακίδης, Λάμπρου), ενώ ο Σάββας Παντελίδης δε θα έχει στη διάθεσή του τον Γιώργο Σαραμαντά λόγω τιμωρίας.

-Επιτέλους… σέντρα στα εξ’ αναβολής παιχνίδια της Σούπερ Λιγκ με τον Ηρακλή να αντιμετωπίζει την Ξάνθη για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.