Πέταξε δύο βαθμούς

Καλύτερος αλλά άτυχος ο Ηρακλής, έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης και έχασε την ευκαιρία να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Χουάντερσον έχει κρατήσει όρθιο τον Ηρακλή σε αρκετά παιχνίδια φέτος. Σήμερα όμως φέρει ευθύνη για την απώλεια δύο βαθμών που θα έδιναν τεράστια ανάσα στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε, είχε πιο κλασικές ευκαιρίες, αλλά το… κρύο γκολ του Μπέρτου και η φοβερή εμφάνιση του Ντοναρούμα διαμόρφωσαν το τελικό 1-1.

Οι κυανόλευκοι κατάφεραν να περιορίσουν τον χώρο δράσης των μεσοεπιθετικών του Αστέρα και προσπαθούσαν στην κόντρα να απειλήσουν, αν και είχαν σε κακή ημέρα δύο παίκτες – κλειδιά στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού (Λεοζίνιο, Μοντέιρο). Ο Περόνε είχε την κλασική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Ντοναρούμα. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ηρακλή να αγγίζει το γκολ με τον Λεοζίνιο, το πλασέ του οποίου σταμάτησε στην συμβολή των δοκαριών του Ντοναρούμα και να το πετυχαίνει στο 76’, με τον Κυριακίδη να αξιοποιεί με καταπληκτικό τρόπο την κάθετη πάσα του Περόνε.

Ο Παντελίδης έβαλε στο τελευταίο πεντάλεπτο έναν ακόμη αμυντικό, αλλά ήρθε η φάση του 89ου λεπτού, όταν ο Σαραμαντάς έκανε ένα ανόητο φάουλ εκτός περιοχής, το οποίο εκτέλεσε με δύναμη ο Στανισάβλιεβιτς, ο Χουάντερσον έκανε κακή εκτίμηση της φάση και ο Μπέρτος από κοντά με κόντρα έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 94ο λεπτό, ο Ηρακλής έχασε την (διπλή) ευκαιρία του αγώνα. Ο Ντοναρούμα απομάκρυνε το φάουλ του Περόνε και ο επερχόμενος Στάμου σούταρε με δύναμη, αλλά η μπάλα εξοστρακίστηκε στο σώμα του Ντοναρούμα.