Φθηνά γκολ, τζάμπα ήττα

Ο Ηρακλής πλήρωσε την ατυχία-αστοχία του στις τρεις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησε στο Αγρίνιο και γνώρισε την ήττα με 2-0.

Την ευκαιρία να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας, που θα σήμαινε πολλά στον ψυχολογικό τομέα, έχασε ο Ηρακλής στο Αγρίνιο. Απέναντι σε ένα μέτριο (έως κακό) Παναιτωλικό, οι κυανόλευκοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις τρεις φάσεις που τους παρουσιάστηκαν, με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα με 2-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πίεσαν τον Ηρακλή, ωστόσο πέτυχαν το γκολ σε μία χρονική περίοδο που έδειξαν οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη να ισορροπούν, με τον Κλέσιο να αξιοποιεί το λάθος κοντρόλ του Κούρου που εξελίχθηκε σε ασίστ για τον σκόρερ. Στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, οι κυανόλευκοι άγγιξαν την ισοφάριση, αλλά ο Κυριακίδης νίκησε τον Πασά στο τετ-α-τετ και δευτερόλεπτα αργότερα η κεφαλιά του Περόνε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παντελίδης έδωσε την απαραίτητη ώθηση από τον πάγκο. Άλλαξε το 3-5-2 σε 4-3-3, βάζοντας δύο χαφ που μπορούσαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα (Λεοζόνιο, Αγγελόπουλος). Ο Ηρακλής πήρε μέτρα στο γήπεδο, πήρε την κατοχή και έψαχνε την μία φάση για να απειλήσει. Είχε αρκετές ημιτελείς προσπάθειες, αλλά στην κλασική του ευκαιρία, ο Κυριακίδης έκανε την επέμβαση του αγώνα στην κεφαλιά του Κυριακίδη στο 83′.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά αργότερα ο Κλέσιο βρήκε κενό στα δεξιά και με ασίστ έδωσε έτοιμο γκολ στον Μαρκόφσκι για το τελικό 2-0. Στις καθυστερήσεις ο Παναιτωλικός είχε και δοκάρι με τον Κλέσιο.

Η πλειοψηφία των παικτών βρέθηκε σε κακή μέρα. Υπήρχαν στιγμές που ο Περόνε έμοιαζε σαν την μύγα μέσα στο γάλα, ενώ βοήθησαν οι Λεοζίνιο και Αγγελόπουλος που ήρθαν από τον πάγκο.