Καβάλα πάει στην άνοδο ο Ηρακλής

Με καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο ο Ημίθεος δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Καβάλα με 85-65

Ηρακλής, Μπάσκετ

Αφού σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Καβάλα με 85-65 στο Ιβανώφειο και παράλληλα να σημειώσει την ένατη νίκη (επί συνόλου δέκα αγώνων) του στην Α2 κατηγορία.

Οι «κυανολεύκοι» μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 15-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως με καλές επιθέσεις κυρίως από τον Χείλαρη, πήραν τα ηνία του αγώνα, αλλά η διαφορά δεν ανέβηκε σε επίπεδα ασφαλείας καθώς με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου το σκορ έκλεισε στο 41-37.

Ουσιαστικά η αντεπίθεση ξεκίνησε από το τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Αλεξανδρή εκμεταλλευόμενοι την κούραση και τις κακές επιλογές στην επίθεση της Καβάλας, άνοιξαν την ψαλίδα, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν την διαφορά στο +13 (62-49) που έβαλε και τις βάσεις για την επικράτηση. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Γιαννακίδη να κάνει πάρτι από την περιφέρεια και τον Ρουτκάουσκας να τα καταφέρνει εξίσου καλά κάτω από τα καλάθι με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό 85-65.

Διαιτητές: Παγώνης, Τσιαπλής και Κ. Ταρενίδης.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 41-37, 62-49, 85-65

Ηρακλής (Β. Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 6, Γιαννακίδης 15 (5/6 τριπ), Τότσιος 10, Ονάσογλου 3 (1), Χρυσόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 8 (1), Δέσπος 4, Ρουτκάουσκας 17, Χείλαρης 14 (2), Καλαϊτζίδης 4 (1)
Καβάλα (Η. Μωσαϊδης):
Αναστασάκης 2, Μανούσος 7, Μάζουρτσακ 15, Σαββίδης , Κυριακού, Κουμλέλης 5, Γκελιος 20 (1), Μουκας 12, Μανακας 4

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως την παρουσίασε η BlueArena:

Σχόλιο: Χωρίς να ανεβάσει στροφές, ο Ηρακλής όχι μονο επικράτησε τις Καβάλας στο Ιβανώφειο και πήρε την ένατη νίκη του, αλλά το πέτυχε και με μεγάλη διαφορά καθώς το σκορ έκλεισε τελικά στο 85-65. Μεγάλες βοήθειες με μακρινά σουτ από την περιφέρεια, δόθηκαν από το νεαρό Γιαννακίδη, ο οποίος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, ενώ και ο Ρουτκάουσκας βοήθησε σε ριμπάουντ και σκοράρισμα. Εμφανώς κουρασμένη από την προσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου η Καβάλα, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο με αποτέλεσμα να εγκλωβιστεί στην άμυνα του Ημίθεου. Στον αγώνα του Πανιωνίου με τον Φάρο υπάρχει προσωρινή διακοπή στο 29′ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους (56-54)

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 62-50 (31′), 67-50 (32′ με τρίποντο Γιαννακίδη), 69-51 (33′), 72-53 (34′), 73-53 (35′), 76-56 (36′ με Ρουτκάουσκας), 76-59 (37′), 79-61 (38′), 82-63 (39′), 85-65 (40′)

Σχόλιο: Ένα καλό δεκάλεπτο αρκούσε για τον Ηρακλή για να φτάσει την διαφορά στο +13 (62-49) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Οι «κυανόλευκοι» με βελτιωμένη την άμυνά τους, εκμεταλλευόμενοι τις κακές μακρινές επιλογές της Καβάλας (που δεν έχει ευστοχήσει σε τρίποντο) και δικές του καλές επιλογές στην επίθεση άνοιξε την ψαλίδα και έβαλε τις βάσεις για μία ακόμη νίκη. Την ίδια ώρα στη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος είναι ισόπαλος 51-51 με τον Φάρο Κερατσινίου.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 41-39 (21′), 47-39 (22′ – καλάθι Ρουτκάουσκας), 53-42 (23′ με τρίποντο Γκαγκαλούδη, ο Ηρακλής μεγαλώνει την διαφορά στους 11), 55-46 (25′), 57-46 (26′), 57-49 (27′), 62-49 (28′ με τον Χείλαρη), 62-49 (30′)

Σχόλιο: Η μέτρια εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου, συνεχίστηκε και στο δεύτερο για τον Ηρακλή, παρά το γεγονός ότι με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρίσκεται μπροστά με 41-37. Οι «κυανόλευκοι» με κάποια ξεσπάσματα και κάποιες ατομικές ενέργειες κυρίως από τον Χείλαρη, μετέτρεψαν το 22-23 του 13′ σε 37-30 στο 18′ όμως άμεσα η Καβάλα ισοφάρισε σε 37-37 ένα λεπτό αργότερα, εκμεταλλευόμενη τις κακές άμυνες των παικτών του Αλεξανδρή. Δύο καλές επιθέσεις από τον Ηρακλή στο τέλος του δεκαλέπτου του δίνουν μέχρι στιγμής το ισχνό προβάδισμα των τεσσάρων πόντων, αλλά χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή και συγκέντρωση στο δεύτερο, εάν ο Ημίθεος θέλει να πάρει ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα.

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 17-17 (11′), 17-21 (12′), 22-23 (13′), 25-23 (14′ με τρίποντο του Χείλαρη, είχε προηγηθεί ένα ακόμη με τον Καλαϊτζίδη), 28-23 (15′ νέο τρίποντο Χείλαρη), 30-28 (16′), 32-30 (17′), 36-30 (18′), 37-37 (19′ σερί 0-7 για τους φιλοξενούμενους), 41-37 (20′)

Σχόλιο: Πολύ μέτριο ξεκίνημα για τον Ηρακλή και πολύ μέτριο παιχνίδι γενικώς στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, το οποίο βρίσκει την Καβάλα μπροστά με 15-17. Κακές επιλογές στις επιθέσεις και κακή αμυντική λειτουργία για τους παίκτες του Αλεξανδρή, που ισοφάρισα σε 9-9 στο 7′, σε 11-11 στο 8′ και σε 15-15 στο 9′, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Αστοχία και στις βολές. Ο νεαρός Γιαννακίδης έδωσε λύση με τρίποντο και διαμόρφωσε το 15-15, αλλά ένα εύκολο καλάθι με την κόρνα της λήξης από την Καβάλα τις έδωσε και πάλι το προβάδισμα. .

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 0-2 (1′), 2-2 (2′), 2-5 (3′), 4-7 (4′ – καλάθι από τον Γκαγκαλούδη), 4-9 (5′), 6-9 (6′), 9-9 (7′ – ισοφαρίζει ο Τότσιος με έμμεσο τρίποντο), 11-11 (8′), 12-13 (9′ – βολή Μάζουρτζακ), 15-17 (10′)