Στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι και…πέρασε από το Παγκράτι

Στο πρώτο εικοσάλεπτο τα βρήκε σκούρα, αλλά στη συνέχεια οι “κυανόλευκοι” σοβαρεύτηκαν και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση με 64-74 επί του Παγκρατίου

Ηρακλής, Μπάσκετ

Την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α2 πέτυχε σήμερα (26/11) ο Ηρακλής καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 74-64 του Παγκρατίου. Οι “κυανόλευκοι” δεν χρειάστηκαν παρά ένα καλό ημίχρονο (το δεύτερο) για να πάρουν τα ηνία του αγώνα, απέναντι σε έναν μαχητικό αντίπαλο που παρά τα προβλήματα έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα.

Σ’ ότι αφορά την εξέλιξη του σκορ, οι “κυανόλευκοι” δεν ξεκίνησαν καλά, έμειναν πίσω στο σκορ με 8-2 στο 3′ και 13-8 στο 5′ για να κλείσουν τελικά το δεκάλεπτο στο -8 (28-20). Ίδια η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τον Ηρακλή να μένει πίσω ακόμη και με δέκα πόντους (30-20) στο 11′ αν και τελικά μείωσε στο κλείσιμο του ημιχρόνου (44-37).

Το κομβικό σημείο αλλαγής σκηνικού επήλθε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο τρίλεπτο 22′ – 25′. Ο Ημίθεος με σαφή βελτίωση στην άμυνα και καλά ποσόστα στην επίθεση έτρεξε ένα σερί 12-0 και μετέτρεψε το 44-39′ του 22′ σε 44-51 στο 25′. Επίσης σημαντικό ρόλο στην αντεπίθεση έπαιξε ο Γκαγκαλούδης που σημείωσε οκτώ πόντους σε ενάμιση λεπτό (επί συνόλου 23 στο παιχνίδι), αναλαμβάνοντας να βγάλει τον Ηρακλή από την δύσκολη θέση. Τελικά η περίοδος έληξε με τους “κυανόλευκους” στο +4 (53-57), ενώ στο τρίτο δέκαλεπτο τα πράγματα εξελίχθηκαν ομαλά. Η ψαλίδα της διαφοράς ουσιαστικά άνοιξε και έφτασε μέχρι το 58-74 του 38′, για να κλείσει τελικά στους +10 (64-74) με την κόρνα της λήξης.

Διαιτητές:  Μπούσιας, Πιτσίλκας, Ζαχαρής

Δεκάλεπτα: 28-20, 44-37, 53-57, 64-74

Παγκράτι (Λατρόβαλης): Σκούφης, Μπουρδάνος 14 (2), Παύλος 11 (1), Καράβολας 3, Ψαρόπουλος 5 (1), Λυμπερόπουλος, Λεκάκης, Ράντετιτς 18 (1), Εζόμο 8, Ραλλάτος 5.

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 12 (1), Γιαννακίδης 2, Τότσιος 10, Ονάσογλου, Δέσπος 10, Χρυσόπουλος 7 (1), Γκαγκαλούδης 23 (4), Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 5, Χείλαρης 5 (1), Καλαϊτζίδης.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, όπως την παρουσίασε η BlueArena:

Σχόλιο: Χωρίς να ανησυχήσει καθόλου ο Ηρακλής, άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα της διαφοράς από τον αντίπαλό που ουσιαστικά παρέδωσε…πνεύμα και επικράτησε με δέκα πόντους διαφορά (64-74).

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 53-61 (31′), 53-63 (32′), 56-68 (35′), 56-71 (36′ με νέο τρίποντο Γκαγκαλούδη που έχει φτάσει τους 23 πόντους), 58-71 (36′), 58-74 (38′), 64-74 (40′)

15216117_10207724040442766_1780355113_o

Σχόλιο: Βελτιώνοντας κατά πολύ την αμυντική του λειτουργία και σε συνδυασμό με την ευστοχία του Γκαγκαλούδη (που έχει φτάσει τους 17 πόντους) ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι και προηγείται με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με τέσσερις πόντους. Κομβικό σημείο το τρίλεπτο 22′ – 25′. Στο διάστημα αυτό ο Ημίθεος έτρεξε ένα σερί 12-0 και με οκτώ συνεχόμενους πόντους του Γκαγκαλούδη πέρασε μπροστά με 44-47 στο 23′.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 44-39 (22′), 44-44 (23′, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γκαγκαλούδη), 44-47 (23′ με νέο τρίποντο Γκαγκαλούδη) – 17 πόντους για τον “Γκαγκα” εκ των οποίων οι οκτώ στο τελευταίο ενάμιση λεπτό), 44-51 (25′) – 12-0 το σερί που τρέχει ο Ηρακλής στο τελευταίο τρίλεπτο και από το 44-39 του 22′ στο 44-51 του 25′- 46-53 (27′), 53-57 (30′)

15183906_10207723881838801_763305722_o

Σχόλιο: Η μέτρια εικόνα του Ηρακλή συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Παρά το γεγονός ότι Αγγελακόπουλος και Γκαγκαλούδης έχουν πετύχει από εννιά πόντους, ο Ηρακλής παραμένει αρκετά πίσω με την διαφορά μάλιστα στο 12′ να φτάνει και τους δέκα πόντους (30-20). Επίσης πολύ μέτρια απόδοση και στα αμυντικά καθήκοντα, γεγονός που ίσως να δείχνει υποτίμηση του αντιπάλου που αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα. Ελπίζουμε ότι στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Ημίθεος θα ανακάμψει και θα ανατρέψει την κατάσταση.

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 30-20 (12′), 30-24 (13′), 34-28 (15′), 39-30 (17′), 40-34 (18′), 44-37 (20′)

Σχόλιο: Μέτριο ξεκίνημα για τον Ηρακλή στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να βρίσκεται οκτώ πόντους πίσω (28-20) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι “κυανόλευκοι” που δεν έχουν καταφέρει ακόμη να πάρουν τα ηνία του αγώνα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-2 και 13 -8 στο στο 3′ και στο 5′ αντίστοιχα, μείωσαν με τους έξι πόντους του Δέσπου (15-12), αλλά οι γηπεδούχοι άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα της διαφοράς με όπλο τον Ράντετιτς που έχει 9 πόντους στο ενεργητικό του.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 2-2 (1′), 8-2 (3′), 13-8 (5′), 15-12 (6′ – ο Δέσπος κυριαρχεί μέχρι στιγμής έχοντας σημειώσει έξι πόντους), 23-17 (8′), 28-20 (10′)