“Εσπασε” το αήττητο στο Βραχάτι!

Η απουσία του Ρώσου σταρ, λύγισε τον Ηρακλή που γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα…

Βόλει, Ηρακλής

Η απουσία του Λέβαν Καλαντάτζε ήταν καθοριστική για τον Ηρακλή που ηττήθηκε με 3-2 σετ στο Βραχάτι, από τον Παμβοχαϊκό, με τους παίκτες του Γιάννη Ορφανού, να παλεύουν το παιχνίδι και να κατακτούν έστω ένα βαθμό που τους δίνει το δικαίωμα να παραμείνουν τουλάχιστον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι “κυανόλευκοι” εμφάνισαν δύο πρόσωπα στο παιχνίδι, καθώς έχασαν και κέρδισαν εύκολα τα σετ, με τον Κοπρίβιτα να τραβάει το… κουπί στο σκοράρισμα (14 πόντους), ενώ ακολούθησαν οι Στεφανίδης (10) και Ριζόπουλος (10), Κιόσης (7), Γάτσης (10).

Oι γηπεδούχοι με “όπλο” τους το φοβερό σερβίς που τους απέφερε 12 άσσους και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέτι, έφτασαν στη νίκη.

Ο Παμβοχαϊκός πήρε εύκολα το 1ο και το 3ο σετ αλλά ο Ηρακλής δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε ισάριθμες. Βασικός διαγώνιος στα τρία πρώτα σετ αγωνίστηκε ο Στέλιος Τζιουμάκας και στα δύο τελευταία ο Χρήστος Στεφανίδης. Γενικά ο Γιάννης Ορφανός ανακάτεψε την ομάδα του αρκετές φορές, αλλά αδύναμο σημείο ήταν η υποσοχή.

Η μοναδική μεγάλη ανατροπή παραλίγο να γίνει στο 2ο σετ όταν ο Ηρακλής έφτασε με σχετική άνεση στο 24-18. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε 24-19, πήγε στο σερβίς ο Πέτι και έφτασε στο 24-23 και το σετ τελείωσε με άουτ σερβίς του Πέτι που οι γηπεδούχοι υποστήριξαν πως ήταν μέσα χωρίς να τους δικαιώνει η κάμερα.

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από  12 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-16, 23-25, 25-16, 18-25, 15-9)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 3 (0/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Πέτι 26 (19/29 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ 35% άριστες), Πελεκούδας 14 (7/12 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Τζελάτης 17 (14/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπατατζίμ 21 (19/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)/ Τσαδήμας (λ, 66% υπ -38% άριστες), Ιωαννίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 16 (14/29 επ, 2 μπλοκ, 41% υπ 26% άριστες), Τζιουμάκας 6 (6/17 επ), Κιόσης 7 (2/8 επ, 5 μπλοκ), Πέντσεφ 0 (0/3 επ), Ριζόπουλος 10 (9/21 επ, 1 άσσος, 48% υπ – 37% άριστες), Γάτσης 10 (7/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 63% υπ – 42% άριστες), Μπουράκης 9λ), Πρώιος, Στεφανίδης 10 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ηλίας 1 (1/1 επ), Χριστόφας.