Πολυνίκης Ηρακλής στις Σέρρες!

Τα πήρε όλα (τα μετάλλια) κι έφυγε το κολυμβητικό…

Άλλα αθλήματα, Ερασιτέχνης

Γέμισε μετάλλια και διακρίσεις. Ο Ηρακλής το περασμένο Σαββατοκύριακο με την Προαγωνιστική και Αγωνιστική ομάδα του, σήκωσε… ότι υπήρχε (σχεδόν) στις Σέρρες πρωταγωνιστώντας απόλυτα στα «ΟΙΚΟΝΟΜΕΙΑ 2016». Συνολικά 31 μετάλλια (14 χρυσά, 4 ασημένια, 13 χάλκινα), 2 ρεκόρ αγώνα και σπουδαίο ποσοστό ατομικών ρεκόρ.

 

Το Σάββατο η Προαγωνιστική ομάδα του Ηρακλή αποτελούμενη από 32 «δελφινάκια» ηλικιών 10,11 και 12 ετών, κατάφερε μετά από πολλά χρόνια αν όχι για 1η φορά να ανακηρυχθεί 1η ομάδα στην γενική βαθμολογία (περισσότερα χρυσά μετάλλια) και να σηκώσει το κύπελλο του πολυνίκη συλλόγου.

Σε μια καταπληκτκή ατμόσφαιρα ενδεικτική του κλίματος μεταξύ των παιδιών, τραγούδησαν όλοι συνεχώς για την ομάδα και όσους αγωνίζονταν, δίνοντας τους κουράγιο, μοιράστηκαν μαζί όλες τις επιτυχίες τους και ήρθαν πιο κοντά ο ένας με τον άλλο κι όλοι με τον Ηρακλή.

Ο Ημίθεος στην Starting list ήταν δηλωμένος με 7 πρώτες θέσεις και κέρδισε τις διπλάσιες!

Αναλυτικά οι διακριθέντες :

12 ετών
Σμιλιάνη Αναστασία: 1η 50μ πρόσθιο με ρεκόρ αγώνων, 1η 100μ πρόσθιο με ρεκόρ αγώνων
Χαλκιάς Θοδωρής: 1ος 50μ ύπτιο
Πολυζούδη Όλγα: 3η 50μ ελεύθερο, 3η 100μ ελεύθερο

11 ετών
Μάλαμα Κωνσταντίνα: 1η 50μ πεταλούδα, 1η 100μ πεταλούδα, 1η 100μ ελεύθερο
Κόκκινος Θανάσης: 1ος 50μ πρόσθιο, 1ος 100μ πρόσθιο, 1ος 4×50μ ελεύθερο, 3ος 100μ πεταλούδα
Στεφόπουλος Θοδωρής: 1ος 4×50μ ελεύθερο, 3ος 50μ ελεύθερο, 3ος 50μ πεταλούδα
Μπουρούδης Γιάννης: 1ος 4×50μ ελεύθερο, 3ος 50μ ύπτιο, 3ος 100μ ύπτιο
Πολυζούδης Κώστας: 1ος 4×50μ ελεύθερο

10 ετών
Κατόγλου Παναγιώτης: 1ος 50μ πεταλούδα, 1ος 4*50μ ελεύθερο, 1ος 4×50μ Μ.Ο
Μπινουμάκης Στάθης: 1ος 4×50μ ελεύθερο, 1ος 4×50μ Μ.Ο, 3ος 50μ ελεύθερο, 3ος 100μ ελεύθερο
Κατόγλου Κώστας: 1ος 4×50μ ελεύθερο, 1ος 4×50μ Μ.Ο, 3ος 100μ πρόσθιο
Χαλκιάς Μάνος: 1ος 4×50μ ελεύθερο, 1ος 4×50μ Μ.Ο
Σαπάνη Ζωή: 1η 50μ ύπτιο, 3η 50μ ελεύθερο, 2η 4×50μ Μ.Ο , 2η 4×50μ ελεύθερο
Μπουρούδη Χριστίνα: 1η 50μ πρόσθιο, 2η 100μ πρόσθιο, 2η 4×50μ Μ.Ο , 2η 4×50μ ελεύθερο
Δεβερλή Μαριαλένα: 2η 50μ πρόσθιο, 3η 100μ πρόσθιο, 2η 4×50μ Μ.Ο , 2η 4×50μ ελεύθερο
Νέτα Βασιλεία: 3η 50μ πρόσθιο, 2η 4×50μ Μ.Ο , 2η 4×50μ ελεύθερο.

Για την αγωνιστική ομάδα 3 αθλήτριες αγωνιστήκαν σε 8 αγωνίσματα και διακρίθηκαν και στα 8 κάνοντας καλούς χρόνους.

Η Φιλιώ Ραυτοπούλου κατέκτησε 3 χρυσά μετάλλια στα 100μ ελεύθερο, 100μ ύπτιο και 400μ ελεύθερο, αγώνισμα που της χάρισε και το Βραβείο της καλύτερης αθλήτριας των αγώνων.

Η Κωνσταντίνα Τσέτουρα κατέκτησε με την σειρά της το ασημένιο στα 50μ ελεύθερο, το ασημένιο στα 100μ πεταλούδα και το χάλκινο στα 50μ πεταλούδα πετυχαίνοντας αξιοσημείωτους χρόνος.

Η νέα αθλήτρια της ομάδας Χρυσούλα Ιωαννίδου, στην πρώτη της εμφάνιση με το σκουφάκι του Ηρακλή αγωνίστηκε στα 50μ πρόσθιο και στα 100μ πρόσθιο όπου κατέκτησε και στα 2 το χάλκινο μετάλλιο.

Back to Top