Το πάλεψε, αλλά…πρώτη ήττα με 72-65

Ο Ηρακλής μείωσε στους τέσσερις ένα λεπτό πριν από την λήξη αλλά δεν απέφυγε την ήττα από τον Πανιώνιο

Ηρακλής, Μπάσκετ

Παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε στο τελευταίο δεκάλεπτο, την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 δέχθηκε σήμερα (12/11) ο Ηρακλής από τον Πανιώνιο με 72-65.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, βρέθηκαν με το «καλημέρα» της αναμέτρησης να κυνηγούν στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρουν να περάσουν μπροστά και να πάρουν τα ηνία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο δε η εμφάνιση ήταν αρκετά μέτρια, με τον Ημίθεο να έχει κακές επιδόσεις στην επίθεση έχοντας σημειώσει μόλις 9 πόντους, ενώ και αμυντικά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά με το παθητικό να φτάνει στους 16 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία, μειώνοντας δύο φορές στους πέντε πόντους (20-15 στο 14′ και 30-25 στο 19′), προσπάθεια που δεν είχε συνέχεια καθώς το ημίχρονο τελικά έκλεισε με σκορ 36-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η απόδοση του Ηρακλή έπεσε και πάλι με τους «κυανέρυθρους» να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στο +13 με την κόρνα της λήξης (50-37), όμως στην τέταρτη περίοδο, λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη ανατροπή και ο Ημίθεος να φύγει νικητής από το κλειστό της Νέας Σμύρνης. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή αν και βρέθηκαν πίσω ξανά με 13 πόντους, ένα λεπτό πριν από την λήξη μείωσαν στους τέσσερις (69-65). Αντεπίθεση που δεν είχε συνέχεια, καθώς η διαφορά στο τέλος έκλεισε στους εφτά και το τελικό σκορ στο 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 36-25, 50-37, 72-65

Διαιτητές: Διαμαντής, Παγώνης, Δαρλαμήτσος.

Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 15, Νοέας 5 (1), Μπάρλος 16, Σακελλαρίου 13 (3), Καρύδας 5, Μίχαλος 2, Μπιλλής 8 (2), Ματαλών 8 (1), Δημητριάδης.

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 7 (1), Γιαννακίδης 6 (2), Τότσιος 9 (1), Ονάσογλου, Δέσπος 6, Χρυσόπουλος 7 (1), Ρουτκάουσκας 5, Χείλαρης 5, Καλαϊτζίδης 7, Γκαγκαλουδης 13 (3)

Η  BlueArena, μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα. Θυμηθείτε την εξέλιξή του…

Σχόλιο: Μεγάλη προσπάθεια για να κερδίσει έκανε ο Ηρακλής στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν τα κατάφερε και δέχτηκε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Ωστόσο μείωσε την διαφορά στους 4 πόντους γεγονός που σημαίνει ότι στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου εάν τα πράγματα παραμείνουν ως έχουν στην βαθμολογία θα έχει την ευκαιρία να την ανατρέψει και να κόψει αυτός πρώτος το νήμα. Οι «κυανόλευκοι» μείωσαν στους τέσσερις ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα (69-65), αλλά τελικά η διαφορά ανέβηκε στους εφτά και το σκορ έκλεισε στο 72-65.

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 50 – 40 (31′), 53-46 (32′), 57-46 (33′), 59-46 (35′), 59-52 (35′), 66-54 (38′), 67-57 (38′), 67-60 (38′), 68-63 (39′), 69-65 (39′), 72-65 (39′), 72-65 (40′)

Σχόλιο: Στο 25′ ο Ηρακλής έριξε την διαφορά μέχρι και στο -4 αλλά αυτό δεν είχε συνέχεια. Οι μέτριες επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με την μέτρια αμυντική λειτουργία έφεραν τον Πανιώνιο στο +13 με την λήξη της περιόδου (50-37).

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 36-29 (21′), 38-29 (23′), 38-34 (25′), 43-35 (27′), 47-35 (28′), 50-37 (30′)

Σχόλιο: Στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ηρακλής προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, χωρίς όμως επιτυχία. Αρχικά ψαλίδισε την διαφορά στους 5 (20-15 στο 14′ και 30-25 στο 19′) όμως στο τελευταίο λεπτό ένα σερί 6-0 του Πανιώνιου την άνοιξε και πάλι στους 9 με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου (36-25).

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 16-13 (12′), 20-15 (14′), 24-16 (15′), 24-17 (17′), 30-25 (19′), 36-25 (20′)

Σχόλιο: Μέτριο ξεκίνημα για τον Ηρακλή στον αγώνα με μέτριες αμυντικές επιδόσεις που του έχουν αποφέρει μέχρι στιγμής 16 πόντους παθητικό, ενώ και επιθετικά έχει μείνει σε χαμηλά επίπεδα με μόλις 9 πόντους. Οι «κυανόλευκοι» έχουν βρεθεί από τα πρώτα λεπτά πίσω στο σκορ και προσπαθούν να περάσουν μπροστά.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 2-0 (2′), 3-0 (3′), 3-4 (4′) 7-4 (5′), 11-4 (7′), 13-7 (9′), 16-9 (10′)