Ημίθεος στα…ανάκτορα!

Σπουδαία νίκη για τον Ηρακλή που συνέχισε το επιτυχημένο σερί, με 70-76 επί του Δούκα…

Ηρακλής, Μπάσκετ

Ποιος Δούκας; Ο Ημίθεος Ηρακλής ήταν το απόλυτο αφεντικό στα…ανάκτορα του Δαίς και πήρε σπουδαίο διπλό με 70-76 συνεχίζοντας το απόλυτο σερί νικών μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα της Α2.

Οι “κυανόλευκοι” μπορεί να μην ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και να βρέθηκαν με το “καλημέρα” πίσω στο σκορ με 10-1, αλλά στη συνέχεια ανέκαμψαν. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ψαλίδισαν την διαφορά στο -3 (16-13, 10′), εν’ συνεχεία ισοφάρισαν (27-27, 16′) και τελικά από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου πήραν τα ηνία και δεν τα ξαναάφησαν ποτέ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η είσοδος του Ραίσεβιτς έδωσε λύσεις στην άμυνα, ενώ ο Γκαγκαλούδης συνέχισε να σκοράρει. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμη και στο +12 (45-57, 28′), για να κλείσει τελικά στο τρίτο δεκάλεπτο στους +9 (49-58, 30′).

Στην τελευταία περίοδο, είναι αλήθεια ότι Ηρακλής  έπαιξε με την φωτιά. Μπορεί στο 31′, ο Ραίσεβιτς να πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο πρωτάθλημα, αυξάνοντας την διαφορά στο +11 (51-60), στη συνέχεια όμως έχασε την ψυχραιμία που είχε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Οι κακές επιλογές στην επίθεση σε συνδυασμό με τα τρίποντα του Παπαμακάριου, ψαλίδισαν την διαφορά στο καλάθι, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος (65-67). Κάπου εκεί όμως, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή σοβαρεύτηκαν. Ένα εντυπωσιακό στοπ του Ρουτκάουσκας σε κρίσιμο σημείο σε συνδυασμό με την παραγωγικότητα του Γκαγκαλούδη που πετυχε 22 πόντους, οδήγησαν τον Ηρακλή στο ροζ φύλλο αγώνα και στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α2.

Το τελικό 70-76, πανηγυρίστηκε ιδιαίτερα τόσο από τους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, όσο και από τους φίλους του Ηρακλή που βρέθηκαν στο Δαίς και με τα συνθήματά τους, δημιούργησαν ξεχωριστή ατμόσφαιρα.

Δούκας-Ηρακλής 70-76

Διαιτητές: Παναγιώτου, Δεσλής, Τζαφλέρης

Δεκάλεπτα: 16-13, 36-43, 49-58, 70-76

Δούκας (Συμεωνίδης): Παπαμακάριος 8 (2), Καυκής 7 (1), Μιλεντιγιεβίτς 2, Κουκάς 2, Κυρίτσης 25, Ράπτης, Κανονίδης 2, Κομποδιέτας, Μολφέτας 2, Ρούμπιο 22

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 8 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Τότσιος 10, Ραίτσεβιτς 2, Χρυσόπουλος 7 (1), Γκαγκαλούδης 22 (3), Δέσπος 3, Ρουκτάουσκας 15 (6 ριμπ.), Χείλαρης, Καλαϊτζίδης 6 (2).Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως σας την μετάφερε η BlueArena:

Σχόλιο: Μπορεί να έπαιξε με την φωτιά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά οι καλές άμυνες στο τέλος και η παραγωγικότητα έφεραν ένα σπουδαίο διπλό για τον Ηρακλή. Στο 31′ ο Ραίσεβιτς πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο πρωτάθλημα, όμως ένα τρίποντο – φάουλ και ένα τρίποντο από τον Παπαμακάριο, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο καλάθι (65- 67) στο 36′. Στα τελευταία λεπτά όμως, ένα εκπληκτικό στοπ του Ρουτκάουσκας και η ψυχραιμία του Γκαγκαλούδη που έκλεισε το παιχνίδι με 22 πόντους, οδήγησαν στη σπουδαία νίκη του Ημίθεου.

Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 51-60 (31′), πρώτο καλάθι του Ραίσεβιτς), 53-63 (32′), 56-63 (33′), 56-65 (34′), 57-67 (35′), 62-67 (36′), 65-67 (36′), 65-69 (37′), 66-69 (37′), 66-71 (38′), 68-73 (38′), 68-74 (39′), 70-76 (40′)

Σχόλιο: Δύο τα σημαντικά από αυτό το δεκάλεπτο. Το πρώτο είναι ότι ο Ραίσεβιτς πήρε την πρώτη του επίσημη συμμετοχή με τη φανέλα του Ηρακλή. Το δεύτερο ότι ο Ηρακλής κρατά μια σημαντική διαφορά υπέρ του, η οποία στο 28′ έφτασε ακόμη και στο +12. Δύο συνεχόμενα καλάθια των γηπεδούχων όμως, μείωσαν το τελικό σκορ της περιόδου σε 49-58.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 39-45 (22′), 39-49 (23′), 41-52 (25′), 45-57 (28′), 47-58 (29′), 49-58 (30′)

Σχόλιο: Σαφώς βελτιωμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηρακλής, τόσο σε επίπεδο άμυνας, όσο και σε επίθεσης. Οι “κυανόλευκοι”, ισοφάρισαν σε 27-27  στο 16′, λίγο αργότερα πήραν το προβάδισμα με 28-30 και εν’ συνεχεία κράτησαν την υπέρ την διαφορά  τους η οποία με την λήξη του ημιχρόνου έκλεισε στο +7 (36-43).

Β’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 21-17 (11′), 23-19 (13′), 27-24 (15′), 27-27 (16′), 28-30 (16′), 28-34 (17′), 32-36 (18′), 36-43 (20′).

Σχόλιο: Κακό ξεκίνημα του Ηρακλή στο παιχνίδι που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-1 στο 5′, αλλά στη συνέχεια ανέκαμψε και σταδιακά ροκάνισε την διαφορά η οποία με το τέλος της πρώτης περιόδου, έκλεισε στο -3 (16-13).

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: 2-1 (2′), 6-1 (3′), 10-1 (5′), 10-5 (7′), 14-10 (8′), 16-13 (10′)

ΔΟΥΚΑΣ (Σ. Συμεωνίδης): Παπαμακάριος, Καυκής, Ρούμπιο, Κούκας, Κυρίτσης, Κομποδιέτας, Ράπτης, Καραμπάτσος, Μολφέτας, Μιλεντίγεβιτς, Κανονίδης, Τζιάλλας

ΗΡΑΚΛΗΣ (Β. Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος, Γιαννακίδης, Τότσιος, Ονάσογλου, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας, Χείλαρης, Δέσπος, Ραίσεβιτς