Η κριτική παικτών και προπονητή

Μέτρια η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, καλύτερη στο δεύτερο αλλά χωρίς βαθμολογικό αποτέλεσμα

Ο Ηρακλής δέχθηκε την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα και αυτή με 2-1 από τον Πανιώνιο. Ας δούμε αναλυτικά την κριτική των παικτών και του προπονητή.

ΧΟΥΑΝΤΕΡΣΟΝ: Δεν ευθύνεται για κανένα από τα δύο γκολ που δέχθηκε. Στο πρώτο το σουτ του Μασούντ πηγαίνει στις “αράχνες” και είναι δύσκολο να το βγάλει τερματοφύλακας, ενώ στο δεύτερο εκτελείται από τον Ανσαριφάρντ στην απέναντι γωνία του. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν χρειάστηκε να επέμβει εντυπωσιακά σε κάποια φάση, πλην μιας σέντρας-σουτ που απομάκρυνε με το ένα χέρι.

ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ: Ξεκίνησε στο δεξί άκρο της άμυνας και αρχικά φάνηκε να έχει σοβαρό πρόβλημα με την ταχύτητα του Φούντα αλλά και του Αντωνιάδη που βγήκε πολλές φορές στην πλάτη του. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε στην μεσαία γραμμή, βελτίωσε την απόδοσή του, αλλά όντας πλέον από τους έμπειρους παίκτες πρέπει και μπορεί να προσφέρει περισσότερα.

ΡΟΥΣΣΟΣ: Μέτρια η εμφάνισή του στο σημερινό παιχνίδι. Στο πρώτο γκολ του Πανιωνίου κάνει κακό υπολογισμό της μπάλας πριν από το σουτ του Μασούντ, ενώ στο δεύτερο ακολουθεί τον Ανσαριφάρντ αλλά τον αφήνει πίσω στο σπριντ και ουσιαστικά του αφήνει ελεύθερο το πεδίο για να πλασάρει. Σίγουρα η απουσία του Μπαρτολίνι έπαιξε καθοριστικό ρόλο, όπως και η απειρία του.

ΚΟΥΡΟΣ: Αγωνίστηκε κατ’ ανάγκη και σ’ αυτή τη θέση. Δεν ήταν κακός, αλλά εξ’ αρχής ήταν δύσκολο να καλύψει και το κενό του Σεμπάστιαν Μπαρτολίνι. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε και αυτός για να κουβαλήσει την μπάλα. Στο ψηλό παιχνίδι δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα.

ΣΑΡΑΜΑΝΤΑΣ: Στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε πάθος και ανέβηκε αρκετές φορές για να δώσει βοήθειες στον Λάμπρου. Κέρδισε στημένα, έβγαλε αρκετές σέντρες προς την εστία του Γιαννιώτη κάτι που δεν έκανε με τόσο μεγάλη επιτυχία στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και όλος ο Ηρακλής κινήθηκε σε ρηχά νερά. Ο Μασούρας δεν τον προβλημάτισε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο γι’ αυτό και έγινε αλλαγή.

ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ: Στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες για ορθολογική ανάπτυξη του παιχνιδιού, αλλά δεν ήταν σε καλή ημέρα. Έγινε αλλαγή στο ημίχρονο προκειμένου να πάρει ο Παπαδόπουλος περισσότερα ανεβάσματα από την δεξιά πλευρά με την χρησιμοποίηση του Καραγκούνη, αλλά και για να ανέβει στην θέση του ο Κυριακίδης.

ΙΝΤΖΟΓΛΟΥ: Ανασταλτικά ήταν σαφώς καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο είχε και αυτός, όπως και οι υπόλοιποι παίκτες σημαντικό πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Μασούντ, ο οποίος οργάνωσε και μοίρασε ολόκληρο το παιχνίδι του Πανιωνίου.

ΜΟΝΤΕΪΡΟ: Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν σκιά του εαυτού του. Και ο Ηρακλής χρειάζεται να παίρνει πρωτίστως το 100% από τους έμπειρους ποδοσφαιριστές του. Ορθώς ο Παπαδόπουλος τόνισε στη συνέντευξη Τύπου ότι πρέπει να κάνει την αυτοκριτική του, καθώς είναι ένας παίκτης που μπορεί να δώσει λύσεις και μέχρι στιγμής δεν το πράττει.

ΠΑΣΑΣ: Καλύτερος από άλλα παιχνίδια, όπως για παράδειγμα αυτό με την ΑΕΚ, αλλά δεν έβγαλε και μάτια. Στο δεύτερο ημίχρονο συνεργάστηκε καλά με τον Καραγκούνη και έβγαλε επιθέσεις, αλλά σίγουρα μπορεί να δώσει περισσότερα και να βοηθήσει επιθετικά.  Στις τελικές προσπάθειες είχε ευκαιρίες αλλά δεν τις “τελείωσε” σωστά.

ΛΕΟΖΙΝΙΟ: Πετυχαίνει ένα πολύ ωραίο γκολ στο 85′ αλλά λίγο νωρίτερα σπαταλά μια σπάνια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Σε κόντρα επίθεση, μπορούσε να “σπάσει” την μπάλα στον Περόνε και να σιγουρέψει το γκολ, αντ’ αυτού προτίμησε να πάει μόνος με αποτέλεσμα να ανοίξει το κοντρόλ και τελικά να κοπεί από τον Ρισβάνη. Πρέπει και αυτός να γίνει πιο ουσιαστικός στο παιχνίδι του.

ΠΕΡΟΝΕ: Έδωσε μάχες για την πρώτη κεφαλιά με τον Ρισβάνη και σε αρκετές βγήκε νικητής. Σκάει μια ντρίμπλα στον Κόρμπο με τακουνάκι κάτω από τα πόδια που μπαίνει και αυτή στα χάι-λάιτ. Αν πετύχαινε και το γκολ στο σουτ που επιχείρησε στις καθυστερήσεις, θα ήταν μακράν ο καλύτερος του Ηρακλή.

ΛΑΜΠΡΟΥ: Μπήκε στο ημίχρονο και έδωσε πνοή μεσοεπιθετικά. Έπαιξε αρκετές φορές με επιτυχία το ένα – δύο με τον Περόνε, στη φάση του γκολ κάνει εκπληκτική προσπάθεια αδειάζοντας τρεις παίκτες του Πανιωνίου πριν σερβίρει έτοιμο γκολ στον Λεοζίνιο, ενώ στη φάση του σουτ του Περόνε στις καθυστερήσεις πιάνει την πρώτη κεφαλιά.

ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ: Στη φάση του δεύτερου γκολ από τον Ανσαριφάρντ έχει ανέβει ψηλά (όπως και όλος ο Ηρακλής) με αποτέλεσμα να χάσει την φάση. Με την είσοδό του ωστόσο ‘εδωσε βοήθειες μεσοεπιθετικά και κάλυψε καλύτερα την θέση από τον Κυριακίδη που είχε προβλήματα.

ΛΟΥΚΙΝΑΣ: Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο για να βοηθήσει επιθετικά, αλλά δεν πρόλαβε να το κάνει για πολύ. Πήρε την πρώτη κίτρινη κάρτα στο 89′ και την δεύτερη λίγα λεπτά αργότερα στις αψιμαχίες μετά το φάουλ του Πασά πάνω στον Μπέν. Θα λείψει από την Τούμπα και αν ο Παπαδόπουλος δεν έχει και τον Περόνε είναι πιθανό να μην υπάρχει διαθέσιμος φορ γι’ αυτό το παιχνίδι.

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ: Η απουσία του Μπαρτολίνι τον ανάγκασε να καταφύγει σε λύσεις ανάγκης στο κέντρο της άμυνας, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την μέτρια εικόνα στο πρώτο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα, προσπάθησε να αλλάξει την ιστορία της αναμέτρησης με τις αλλαγές και το ανακάτεμα της τράπουλας και ως ένα σημείο τα κατάφερε αλλά χωρίς βαθμολογικό αποτέλεσμα για τον Ηρακλή.