Ο Βέλλιος, ο Λουκίνας και ο Κάσσος (vid)

Aπό τον Βέλλιο στον Κάσσο…

Μετά από πέντε χρόνια και οκτώ μήνες (16/1/2011), “κυανόλευκοι” και “βυσσινί” θα αναμετρηθούν για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Εκεί όπου η τελευταία αναμέτρηση βρήκε νικήτρια την Λάρισα με σκορ 2-1.

Η Θεσσαλική ομάδα άνοιξε μόλις στο πρώτο λεπτό το σκορ, με τον Μπλάζεκ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Δημήτρη Ελευθερόπουλου και λίγο μετά τη μισή ώρα αγώνα ο Απόστολος Βέλλιος σε μια φάση διαρκείας πλάσαρε για το 1-1. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Τσιμπάμπα στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Μετά από ένα χρόνο και τρεις μήνες (14/6/2015), Ηρακλής και Λάρισα θα αναμετρηθούν στη Θεσσαλική πόλη στο τελευταίο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ της Football League.

Βαθμολογικό ενδιαφέρον δεν υπήρχε. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου είχε εξασφαλίσει την άνοδο στην Σούπερ Λιγκ και το παιχνίδι ήταν περισσότερο τυπικής διαδικασίας. Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως ο Ηρακλής δεν ήθελε τη νίκη. Την οποία και πήρε εύκολα και με σβηστές μηχανές (0-2) χάρη στα γκολ των Λουκίνα (11′) και Κάσσου (16′) έπειτα από δύο εξαιρετικές ασίστ του Τσιλιανίδη.