Μέτριο παιχνίδι, έμειναν στο μηδέν…

Ανώτεροι οι “κυανόλευκοι” στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα αλλά δεν αξιοποίησαν και τις λιγοστές ευκαιρίες τους

Έπειτα από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, Ηρακλής και Κέρκυρα έμειναν στο 0-0 στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη σήμερα (20/8) στο Καυτανζόγλειο. Οι “κυανόλευκοι” παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού με βασικούς, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις λιγοστές ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, ενώ από την άλλη πλευρά η Κέρκυρα που έπαιξε με μία ενδεκάδα, έδειξε ένα καλό πρόσωπο, κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο διάστημα αυτό, είχε μια δύο τελικές προσπάθειες που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Χουάντερσον, ενώ μετά το 10′ οπότε και ο Ηρακλής άρχισε να ανεβάζει στροφές το παιχνίδι ισορρόπησε και οι “κυανόλευκοι” πήραν μέτρα στο γήπεδο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έρθει και η καλύτερη στιγμή του αγώνα στο 41′ με τον Εμάνουελ Περόνε να μπαίνει στην περιοχή έπειτα από αντεπίθεση, να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Αραμπατζή, αλλά το πλασέ του να χτυπά στα πόδια του γκολκίπερ των “Φαιάκων” και να καταλήγει κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν σαφώς ανώτερη της αντιπάλου της, με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες με εκφραστή κυρίως τον Λεοζίνιο, που προσπάθησε με κάθετες πάσες να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα της Κέρκυρας. Σε μια – δυο περιπτώσεις, ο Περόνε δεν πρόλαβε τις πάσες και οι ευκαιρίες χάθηκαν, ωστόσο ένα από τα θετικά της φιλικής αναμέτρησης είναι ότι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής δεν απειλήθηκε καθόλου. Ο Χουάντερσον παρέμεινε θεατής του αγώνα και λίγο πριν πέσει το ολοκληρωτικό σκοτάδι στο Καυτανζόγλειο (οι προβολείς δεν άναψαν) και σταματήσει να βλέπει ακόμη και αυτός, ο διαιτητής σφύριξε την λήξη.

Τέλος χαρακτηριστικό του παιχνιδιού, ήταν και τα αδικαιολόγητα σκληρά μαρκαρίσματα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, που δεν δικαιολογούσαν μια φιλική αναμέτρηση και τα οποία έμειναν ατιμώρητα από τον Λυμπούδη. Για τον Ηρακλή, Γιαννίκογλου, Ζιαμπάρης, Τσότρας, Καλφούντζος και Λουκίνας έμειναν εκτός…

Η BlueArena βρέθηκε στο Καυτανζόγλειο και μετέφερε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα. Θυμηθείτε την…

20.31: ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

87′: Δύο αλλαγές για τον Ηρακλή. Στη θέση του Ιντζόγλου, ο Ρότας και στη θέση του Κυριακίδη, ο Ζαμπάζης.

85′: Με δυσκολία πλέον διακρίνονται οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, καθώς έχει σχεδόν νυχτώσει και οι προβολείς δεν έχουν ανάψει.

79′: Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Μοντέιρο, ο Αμαραντίδης.

78′: Μακρινό σουτ του Κυριακίδη, άστοχο πολύ ψηλά πάνω από την εστία του Αραμπατζή.

71′: Καλή επιθετική προσπάθεια του Ηρακλή, αλλά τα διαδοχικά σουτ από Λεοζίνιο και Περόνε, θα κοντράρουν πάνω στα σώματα.

69′: Αλλαγή για τον Ηρακλή. Στη θέση του Αγγελόπουλου, ο Καραγκούνης.

60′: Εκτέλεση φάουλ του Ζαραδούκα από μακρινή απόσταση ο Χουάντερσον δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει.

58′: Δύο αλλαγές για τον Ηρακλή. Στη θέση των Στάμου και Πασά, οι Ρούσσος και Μπαρέτας.

56′: Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού τα σκληρά μαρκαρίσματα και από τις δύο πλευρές, γεγονός που πριν από λίγο προκάλεσε εκνευρισμό στους δύο πάγκους.

51′: Κάθετη πάσα του Μοντέιρο με στόχο τον Περόνε μέσα στην περιοχή, είναι λίγο πιο δυνατη απ’ όσο πρέπει με αποτέλεσμα να βγει ο Αραμπατζής και να μπλοκάρει.

46′: Χωρίς αλλαγές στις συνθέσεις τους οι δύο ομάδες.

19.46: ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

19.30: ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′: Ο Στάμου επιχειρεί ένα τάκλιν χωρίς επιτυχία και αμέσως μετά πέφτει στο έδαφος πιάνοντας την μέση του. Αυτή τη στιγμή δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το “κυανόλευκο” ιατρικό τιμ.

41′: Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Περόνε να φεύγει στην κόντρα, αλλά μόνος απέναντι στον Αραμπατζή δεν καταφέρνει να πλασάρει σωστά καθώς ο γκολκίπερ της Κέρκυρας απομακρύνει με τα πόδια σε κόρνερ.

39′: Ο Ιντζόγλου στρώνει την μπάλα μπροστά του και επιχειρεί ένα σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, ο Αραμπατζής δεν ανησυχεί αφήνει την μπάλα να περάσει άουτ.

36′: Παράπονα από τον Νίκο Παπαδόπουλο για τον τρόπο ανάπτυξης των παικτών του.

33′: Από την κερκίδα των επισήμων παρακολουθεί την αναμέτρηση και ο Γιάννης Λουκίνας που πρόσφατα μπήκε στους κανονικούς ρυθμούς των προπονήσεων.

30′: Η μπάλα φτάνει στον Γεωργακόπουλος που σουτάρει έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά άουτ.

19.13: Η αναμέτρηση συνεχίζεται

19.10: Τάιμ – άουτ ολιγόλεπτο για να δροσιστούν οι παίκτες

24′: Σουτ του Πασά που μπήκε στην περιοχή, έπειτα από πάσα του Σαραμαντά, ο Αραμπατζής μπλοκάρει με δυσκολία.

22′: Ο Αρναρέλλης έχει δεχτεί ένα χτύπημα από τον Ιντζόγλου στο πρόσωπο και δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

21′: Μακρινό σουτ του Ναζίμ δεν βρίσκει τον στόχο, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.

17′: Ο Πασάς βρίσκει κάθετα τον Περόνε και αυτός από μακρινή απόσταση επιχειρεί να κρεμάσει τον Αραμπατζή, αλλά η λόμπα που κάνει δεν είναι καλή και ο γκολκίπερ της Κέρκυρας, μπλοκάρει.

9′: Επιθετική προσπάθεια με αξιώσεις για τον Ηρακλή, με τον Κυριακίδη να βγάζει συρτή σέντρα από τα δεξιά, που αναγκάζει τον Αραμπατζή να βγει και να μπλοκάρει.

6′: Περισσότερο κινητική η Κέρκυρα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, κυκλοφορεί την μπάλα και φτάνει εύκολα έξω από την περιοχή του Ηρακλή.

3′: Ο Γεωργακόπουλος γυρίζει και σουτάρει από καλή θέση, η μπάλα περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Χουάντερσον.

2′: Κεκλεισμένων των θυρών είναι το σημερινό φιλικό, αλλά στην εξέδρα των επισήμων βρίσκονται οι βετεράνοι ποδοσφαιριστές του Ημίθεου, Κατσαμπής, Τουτζιάρης και Ποντίκης.

1′: Με ένα τέταρτο καθυστέρηση ξεκίνησε το παιχνίδι στο Καυτανζόγλειο.

18.45: ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

Διαιτητής: Αρ. Λυμπούδης

Βοηθοί: Δ. Νατσιόπουλος, Θ. Αϊναλής